Lurdské koupele jsou znovu otevřeny. Na slavnost Nanebevzetí Panny Marie se očekává přes 30 tisíc poutníků

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 8. 2024, 9.07

Koupele v mariánské svatyni Panny Marie v Lurdech se poprvé po čtyřech letech plně otevřely pro poutníky, kteří dorazí na 15. srpna na slavnost Nanebevzetí Panny Marie.

image:Image 61/source/orig/60366_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-140.jpeg
Foto: ANSA

Podle francouzské rozhlasové stanice Europe 1 se v Lurdech o slavnosti 15. srpna očekává účast více než 30 tisíc poutníků. Týdenní oslavy vyvrcholí mší svatou a růžencovým procesím při svíčkách, které povedou tisíce nemocných na invalidních vozících.

Ponorné koupele v Lurdech byly od roku 2020 uzavřeny nejprve kvůli pandemii covid-19 a později kvůli rekonstrukci. Během jejich uzavření si poutníci mohli vodou ze zázračného pramene umýt pouze obličej, ruce a předloktí.

Návrat možnosti zcela se ponořit do posvátné vody uvítaly tisícovky nemocných a postižených poutníků, kteří se účastní 151. národní pouti Francie u příležitosti slavnosti Nanebevzetí Panny Marie. "Je to návrat k normálu," uvedl pro  francouzskou rozhlasovou stanici předseda pouti P. Sbastien Anthony. "Naše týmy se zmobilizovaly, jak jen to bylo možné, abychom mohli důstojně přijmout nemocné a další poutníky," dodal.

Během pouti, která trvá od 12. do 16. srpna, budou koupele otevřeny od 7:30 do 20:00. Podle organizátorů pouti se jí účastní cca 3 tisíce dobrovolníků, aby se co nejvíce nemocných poutníků mohlo do vody ponořit a účastnit se procesí.

Svatyně Panny Marie v Lurdech je jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na světě a každoročně přiláká více než 5 milionů poutníků. Označuje místo, kde byla mladá svatá Bernadetta Soubirousová svědkem 18 mariánských zjevení počínaje 11. únorem 1858.

Během devátého zjevení řekla Panna Maria Bernadettě: Běž se napít k prameni a umyj se tam. Zázračný pramen, který se objevil poté, co Bernadetta pokorně kopla rukama do hlíny, měl v roce 1858 za následek uzdravení ženy s ochrnutou rukou za přítomnosti více než 1 500 lidí. Od té doby lékaři Mezinárodního lékařského výboru v Lurdech potvrdili 70 uzdravení z pramene jako nevysvětlitelná na základě současných lékařských poznatků.

Poslední lékařský zázrak se v Lurdech odehrál v roce 2008, kdy byla sestra Bernadetta Moriau vyléčena z úplného ochrnutí v důsledku syndromu kaudy, což je porucha nervů a dolní části páteře. Mariánská svatyně klade důraz také na duchovní uzdravení prostřednictvím svátosti smíření a nabízí zpovědi ve francouzštině, italštině, angličtině, španělštině, němčině, holandštině a dalších jazycích jako odpověď na prosbu Panny Marie Lurdské, aby se Bernadetta modlila za obrácení hříšníků. Více než 7 000 lidí oznámilo, že díky pouti do svatyně Panny Marie Lurdské zažili fyzické uzdravení.

Zdroj: CNA

Život z víry