Lurdská jeskyně je po záplavách znovu otevřena

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 9. 2024, 11.26

Jeskyně, ve které se v roce 1858 zjevila Panna Maria svaté Bernadetě Soubirous, byla v sobotu 7. září částečně zaplavena. Po dočasném uzavření je nyní jeskyně Massabielle opět přístupná veřejnosti.

image:Image 62/source/orig/61537_fotky-k-clankum-na-web-37.png
Sanctuaire Notre-Dame de Lourdes

V noci z pátku 6. na sobotu 7. září zasáhl oblast Hautes-Pyrénées na jihozápadě Francie přívalový déšť. Řeka Gáva, která protéká v bezprostřední blízkosti jeskyně Massabielle, se rozvodnila a zaplavila jeskyni a část poutního areálu.

Od nástupu P. Michela Daubanese do funkce rektora lurdského poutního areálu se jedná již o třetí povodeň. „Záplavy začaly kolem jedné hodiny ráno a rychle postupovaly, až dosáhly vrcholu v osm hodin ráno, pak rychle ustoupily,“ uvedl P. Daubanes. Vstup do areálu zůstal otevřený, ale jeskyně byla dočasně uzavřena a dopolední mše svatá byla zrušena. „Od poledne mohly začít úklidové práce,“ uved rektor a dodal „Zaměstnanci a dobrovolníci odvedli skvělou práci, aby jeskyni opět zpřístupnili poutníkům“.

Uvnitř areálu nebyly hlášeny žádné větší škody, kromě malého množství vody v sakristii u jeskyně. Ve večerních hodinách byl obnoven obvyklý program bohoslužeb ve všech bazilikách. Místa kde se poutníci mohou ponořit do lurdské vody však vyžadují kompletní vyčištění a kontrolu zařízení, zejména hydraulického systému. Jejich znovuotevření bylo proto o několik dní odloženo.

Zdroj: Vatican News, francouzská sekce

Život z víry Maria a svatí

image:Image Kvítky svatého Františka
Kvítky svatého Františka