Litomyšlští piaristé na druhou

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace15. 10. 2024, 8.58

V termínu 27. října 2024 až 21. dubna 2025 se uskuteční výstava k 380. výročí zahájení školského působení piaristů v Litomyšli, která vznikla společnými silami pracovníků Regionálního muzea v Litomyšli a Městské galerie Litomyšl. Představí dějiny a působení místní komunity řádu zbožných škol.

image:Image 64/source/orig/63152_44381_0_image.jpg

Výstava k 380. výročí zahájení školského působení piaristů v Litomyšli, která vznikla společnými silami pracovníků Regionálního muzea v Litomyšli a Městské galerie Litomyšl, představí dějiny a působení místní komunity řádu zbožných škol.

Piaristé v Litomyšli provozovali jedno z nejstarších, největších a nejvýznamnějších gymnázií v Českém království a učinili z ní důležité vzdělávací centrum našich zemí. Jejich litomyšlskými školami (tedy nejen gymnáziem, ale i elementární školou a filozofickým ústavem) prošlo široké spektrum absolventů, kteří zanechali hlubokou stopu v soudobém politickém, kulturním i společenském životě (Smetana, Klácel, Brauner, Šembera, Purkyně a řada dalších). V první polovině 19. století zde vedli veřejný filozofický ústav, který byl mezičlánkem mezi studiem na gymnáziích a vysokých školách. Tento ústav, dnes známý především z Jiráskovy Filosofské historie, se těšil velké vážnosti a působila na něm celá řada učenců evropského rozměru.

Vedle dějinné linie předestře výstava také tematické celky zaměřené mj. na architekturu piaristických staveb a jejich výtvarnou výzdobu. Představí také významné osobnosti, jimiž byli např. rektoři koleje Florus Stašek (1782–1862), autor jedněch z prvních daguerrotypií v Čechách, či František Ambrož Stříteský (1912–1989), poslední litomyšlský rektor, odsouzený v roce 1950 Státním soudem za velezradu na 25 let vězení.

Vernisáž výstavy, nad níž převzali záštitu Ministerstvo kultury České republiky, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a starosta města Litomyšl Daniel Brýdl, se uskuteční v sobotu 26. října v 15 hodin.

Nová kniha Piaristé v Litomyšli

Publikace obsahuje dvanáct studií, které komplexně pojednávají o působení členů litomyšlské komunity řádu zbožných škol. Představuje dějiny piaristické koleje od jejího vzniku do současnosti, seznamuje s architekturou piaristických staveb, jejich malířskou a sochařskou výzdobou, piaristickým školským systémem, náboženským životem, řádovou hudbou či školním divadlem a přibližuje dvě velké postavy litomyšlské koleje 19. a 20. století.

Knihu graficky zpracoval Jiří Lammel. Vydaly ji Regionální muzeum v Litomyšli a Městská galerie Litomyšl. Prvních 33 číslovaných výtisků obsahuje signovanou serigrafii Jakuba Grece Koupání piaristů v Loučné. Publikace bude veřejnosti představena na vernisáži stejnojmenné výstavy, která začne v hlavní budově Regionálního muzea v Litomyšli v sobotu 26. října v 15 hodin.

Život z víry Řeholní život Kultura

image:Image Kérky na srdci
Kérky na srdci Gregory Boyle
image:Image Zpovědník a případy sexuálního zneužívání
Zpovědník a případy sexuálního zneužívání Tomasz Liszewski, Krzysztof Matuszewski
image:Image Právní dějiny církví
Právní dějiny církví Záboj Horák, Jiří Rajmund Tretera
image:Image Živá řeka evangelia 3.
Živá řeka evangelia 3. Pavel Ambros