V mariánských svatyních po celém světě v pátek večer zazněly modlitby k Neposkvrněnému Srdci Panny Marie za mír v Rusku a na Ukrajině.
Fatima, Lurdy, Lujian, Bujumbura, Zarvanica, Loreto. Z těchto a dalších mariánských poutních míst, rozesetých po celém svět, se vznášely prosby k Panně Marii, aby setřela slzy a zacelila rány v Rusku a na Ukrajině. Z baziliky sv. Petra, kde papež František předsedal aktu zasvěcení Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, se sborová modlitba rozezněla po celém světě.
“Matko Boží a naše, slavnostně svěřujeme a zasvěcujeme tvému Neposkvrněnému Srdci sebe, církev a celé lidstvo, zvláště Rusko a Ukrajinu... Uhas nenávist, zmírni pomstu, nauč nás odpuštění”.
V Rusku byl akt zasvěcení Neposkvrněnému Srdci Panny Marie prožíván se zvláštními emocemi. Moskevská arcidiecéze Matky Boží se shromáždila kolem svého pastýře, mons. Paola Pezziho, a apoštolského nuncia v Rusku, který hmatatelně zastoupil Svatého otce. V mariánské svatyni v ukrajinském poutním místě Zarvanica zazněla prosba o ukončení konfliktu.
Pompeje, Loreto a Lurdy
V loretánské papežské svatyni předsedal mši svaté arcibiskup Fabio Dal Cin jako papežský delegát. V Pompejích sledovali věřící modlící se před obrazem Panny Marie Růžencové slavnost, která se konala v bazilice svatého Petra, prostřednictvím videopřenosu. K papežově modlitbě se připojila i lurdská svatyně. Od 25. února do 2. března vedl každý večer v jeskyni zjevení mezinárodní modlitbu za mír otec Mychajlo Romaniuk, farář ukrajinské řeckokatolické farnosti v Lurdech.
Spojené státy a Latinská Amerika
V chicagské katedrále předsedal kardinál Blase Cupich mši svaté s aktem zasvěcení lidstva a zejména Ruska a Ukrajiny Panně Marii. Ke kardinálovi se připojilo třicet biskupů a apoštolský nuncius ve Spojených státech arcibiskup Christophe Pierre. K papežově výzvě se připojila též brazilská církev ve svatyni Panny Marie z Aparecidy. Arcibiskup Miguel Cabrejos, předseda Rady latinskoamerických biskupů (CELAM) a peruánské biskupské konference, odvysílal při této příležitosti zvláštní videoposelství: "Od 24. února letošního roku," připomněl M. Cabrejos, "jsme prostřednictvím různých médií svědky krvavé války na Ukrajině, kde jsou již tisíce mrtvých a zraněných a také více než tři miliony uprchlíků, kteří museli hledat ochranu v sousedních zemích." Paraguayská biskupská konference se připojila ke Svatému otci a doprovázela jej v aktu zasvěcení z nejvýznamnější mariánské svatyně v této zemi, zasvěcené Panně Marii z Caacupé. Předseda argentinské biskupské konference, mons. Oscar Ojea, předsedal eucharistické slavnosti v bazilice Panny Marie Lujánské, kde zazněla modlitba za dar míru v Rusku, na Ukrajině a na celém světě. Mons. Luis Felipe Sánchez Aponte, biskup z Chiquinquirá, sloužil mši svatou ve svatyni tohoto mariánského místa, které uchovává obraz kolumbijské patronky, stejnojmenné Madony z Chiquinquirá. Biskupové Kostarické biskupské konference se připojili k oslavě, které František předsedal, z národní svatyně a baziliky Panny Marie Andělské v Cartagu.
Blízký východ
K papeži Františkovi se připojily i katolické církve Blízkého východu. Syrský katolický patriarcha Ignác Youssef III. Younan se během bohoslužby sloužené v Bejrútu v syrské katolické katedrále zasvěcené Panně Marii Zvěstování zvláště dovolával přímluvy Ježíše a Panny Marie za ukončení války na Ukrajině. V Bagdádu se kardinál Louis Raphael Sako, patriarcha chaldejské církve, modlil za ukončení konfliktu a návrat míru.
Asie
Modlitby za mír zazněly také v Asii. Zejména v Uzbekistánu se společenství věřících spojilo se zbožností a intenzivní modlitbou při slavení zvláštního aktu zasvěcení Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Vždycky rád vzpomínám," řekl otec Ariel Alvarez Toncovich, farář kostela sv. Jana Křtitele v uzbeckém Samarkandu, "na slova, která Maria pronesla ve Fatimě, totiž že její srdce zvítězí. Srdce je místem lásky, a právě ta v této válečné době chybí. Jsem si jistý, že láska zvítězí."
Afrika
Také v Africe se modlili za mír v Rusku a na Ukrajině. Zejména na Pobřeží slonoviny vyzval kardinál Jean Pierre Kutwa, metropolitní arcibiskup Abidžanu, biskupy a kněze, aby sloužili "mši za mír".
Austrálie
K papeži se připojili rovněž australští biskupové. "Tisíce lidí zemřely, miliony uprchly a další miliony žijí ve strachu. Pozvedněme svá srdce, mysl a hlas k Bohu," píše se v dopise předsedy Australské biskupské konference, arcibiskupa Marka Coleridge, "abychom učinili přítrž tomuto strašlivému násilí a ničení."
Přeložila: Jana Gruberová