Libanonský biskup Khairallah: Dost bylo pomsty, nenávisti a války!

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 10. 2024, 9.27

Libanonský biskup Mounir Khairallah v sobotu 5. října na každodenním tiskovém brífinku Synody o synodalitě, který se konal v závěru prvního týdne synodálního shromáždění, pronesl naléhavou výzvu k míru a odpuštění.

image:Image 63/source/orig/62812_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-151.jpeg
Vatican Media

Batrounský biskup Mounir Khairallah se během sobotního tiskového brífinku synody podělil o svou osobní zkušenost s násilím a odpuštěním a vyprávěl, jak byli jeho rodiče zavražděni, když mu bylo pouhých pět let. „Do našeho domu přišla libanonská maronitská řeholnice, vzala nás čtyři děti do svého kláštera a v kostele nás vyzvala, abychom poklekli a modlili se,“ vzpomínal biskup Khairallah. „Řekla: 'Nemodleme se ani tak za vaše rodiče, ale spíše za ty, kteří je zabili, a snažme se jim odpustit'.“

Biskup Khairallah zdůraznil, že většina lidí si přeje mír. Vyzval k ukončení koloběhu odplaty: „Dost bylo pomsty, nenávisti a války. Dost. Budujme mír alespoň pro děti, pro budoucí generace, které mají právo žít v míru.“ Biskupova výzva rezonovala s širšími pocity vyjádřenými během synody. Účastníci v sobotu vydali „naléhavou výzvu k míru ve jménu synody“ spojenou s apelem k tomu, , aby všechna náboženství jednotně odsoudila fundamentalismus.

Interakce se studijními skupinami

Na začátku tiskového brífinku poskytl Paolo Ruffini, prefekt Dikasteria pro komunikaci, aktuální informace o průběhu synody. Informoval o tom, že generální sekretář synody kardinál Mario Grech navrhl interakci mezi členy synody a studijními skupinami, které nechal zřídit papež František. „O tomto návrhu se hlasovalo a byl schválen,“ uvedl Ruffini. „V pátek 18. října se koordinátoři a další členové skupin setkají se členy shromáždění, kteří s nimi budou chtít hovořit na téma jejich skupiny.“

Ruffini rovněž poznamenal, že jazykové skupiny dokončily práci na prvním modulu pracovního dokumentu  Instrumentum laboris, přičemž předložily zprávy obsahující návrhy, které považují za zásadní pro vypracování finálního dokumentu.

Synoda o synodalitě zahájí svůj druhý týden jednání v pondělí 7. října, tedy v den, kdy papež František vyzval ke Dni modliteb a půstu za mír u příležitosti prvního výročí útoku Hamásu na Izrael, neboť násilí v celém regionu se stále stupňuje.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Synoda 2021–2024 Konflikt ve Svaté zemi