Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Letní škola Vatikánské observatoře znovu otevírá své brány

Autor: Thaddeus Jones Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace31. 5. 2023, 20.43
TiskTisk

Vatikánská observatoř pořádá od 4. do 30. června 2023 v papežských letních zahradách v Castel Gandolfo letní školu astronomie a astrofyziky, která se koná každé dva roky a na které se sejde 24 studentů z 20 zemí.

image:Image 32/source/orig/31765_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-2.png

Letní škola pozorovací astronomie a astrofyziky na Vatikánské observatoři (VOSS) bude od 4. do 30. června hostit 24 studentů z 20 národů na svém bienálním soustředění. Studijní a výzkumná škola tak znovu otevírá své brány po několikaleté přestávce způsobené pandemií Covid.

Stejně jako v předchozích letech se zasedání uskuteční v sídle Vatikánské astronomické observatoře v papežských letních zahradách Castel Gandolfo, jihovýchodně od Říma v Albanských kopcích.

Poznávání vesmíru

Tématem letošního 18. ročníku VOSS je "Poznávání vesmíru: Datové vědecké nástroje pro astronomické průzkumy".  Dr. Viviana Acquaviva z City University of New York a Flatiron Institute a Dr. Željko Ivezić z University of Washington a Vera C. Rubin Observatory jsou spolupředsedy profesorského sboru sdružujícího světové odborníky na aplikované principy strojového učení v astrofyzikálních výzkumech. 

P. Alessandro Omizzolo, astronom Vatikánské observatoře i Italského národního astrofyzikálního institutu (INAF)/Padua Observatory, je děkanem VOSS a v tiskové zprávě Vatikánské observatoře poznamenal, že "s tím, jak se dalekohledy zvětšují a detektory na nich jsou stále citlivější, dramaticky roste množství astronomických dat, kterým vědci potřebují porozumět". 

Zpracování čísel

Astronomické průzkumy změřily miliardy nebeských zdrojů a ty budoucí budou shromažďovat ještě větší množství dat z pozorování, takže analytické potřeby jsou doslova "astronomické", a proto se využívají stále sofistikovanější technologie, které pomáhají čísla zpracovat.

Letní škola 2023 vysvětlí vědecké základy těchto průzkumů a ukáže, jak mohou pomoci Big Data a Machine Learning. Studenti získají praktické zkušenosti s analýzou dat, aby mohli tyto datové soubory využít pro své vlastní astronomické projekty, zejména pokud se týkají jejich vlastních oblastí specializace a výzkumu. 

Na závěr je přivítá papež František, stejně jako v předchozích letech jiné skupiny účastníků VOSS.

Globální zastoupení

Letošní studenti pocházejí z různých zemí, mj: Argentina, Bangladéš, Brazílie, Čína, Česká republika, Dánsko, Indie, Itálie, Kazachstán, Kanada, Kolumbie, Libanon, Mexiko, Nizozemsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Uruguay, Chorvatsko, Jihoafrická republika.

Na VOSS se přihlásilo téměř dvě stě vysokoškolských a postgraduálních studentů, přičemž výběr byl možný pouze pro omezený počet a co nejširší zastoupení, přičemž žádná země nemá více než dva zástupce.

Spolu s doktory Acquavivou a Ivezićem budou vyučovat Dalya Baron (Tel Aviv University a Carnegie Observatories), Marc Huertas-Company (Instituto de Astrofísica de Canarias / Observatoire de Paris) a Francisco Antonio Villaescusa Navarro (Flatiron Institute / Princeton University). K nim se připojí další odborníci jako hostující přednášející.

Spolupředseda profesor Ivezić v tiskové zprávě Vatikánské observatoře vyjádřil své nadšení z "této úžasné příležitosti setkat se s tak vynikající skupinou motivovaných mladých kolegů z celého světa", zatímco kolegyně spolupředsedkyně Dr. Acquaviva uvedla, že je "obzvláště nadšená z aspektu budování komunity na této škole" a "důležitost nalezení vlastní sítě a komunity je aspektem akademického života, který nelze přecenit".

Otevřeno pro všechny

První Letní škola Vatikánské observatoře se konala v roce 1986 a od té doby se jí zúčastnilo více než 400 studentů. VOSS je otevřena pokročilým studentům bakalářského studia astronomie a začínajícím postgraduálním studentům z celého světa. Většina vybraných pochází z rozvojových zemí a přijetí je bez ohledu na finanční potřebu, protože školné je zdarma a cesta a ubytování jsou podporovány prostřednictvím dárců Nadace Vatikánské observatoře, což zajišťuje, že se mohou zúčastnit všichni.

Staletí vědy

Vatikánská observatoř je jedním z nejstarších astronomických ústavů na světě. Její počátky sahají až k papeži Řehoři XIII, který zadal studium vědeckých údajů a důsledků spojených s reformou kalendáře, k níž došlo v roce 1582. Její sídlo se nachází v papežských letních zahradách v Castel Gandolfo. Díky spolupráci s Arizonskou univerzitou v Tucsonu má Vatikánská observatoř dalekohled na hoře Graham, severovýchodně od Tucsonu, v nadmořské výšce 3200 m.

Focusy

Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Mission Possible
Mission Possible Otto Neubauer
Cena: 314 Kč
image:Image Otče, odpouštím vám
Otče, odpouštím vám Daniel Pittet
Cena: 241 Kč
image:Image Deník farářky
Deník farářky Martina Viktorie Kopecká
Cena: 359 Kč
image:Image YouCat - svátost smíření
YouCat - svátost smíření Rudolf Gehrig, Bernhard Meuser
Cena: 152 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou