Během války lidé potřebují duchovní péči. Ochotně chodí na mši, často se zpovídají - říká otec Roman Ostrovskij, vicerektor řeckokatolického semináře v Kyjevě. Zdůrazňuje, že největší obavy mají ženy, jejichž manželé a synové jsou uprostřed bojů. Kněží se snaží přinášet zoufalým lidem naději.
V rozhovoru pro Vatikánský rozhlas otec Ostrovskij přiznává, že nejhorší byly první dny války, když bylo těžké pochopit, co se vůbec děje. Nyní je vše reorganizováno, panuje velká solidarita, každý pomáhá, jak může. Lidé věří, že válka skončí. Po vypuknutí války se bohoslovci rozešli do svých domovů. Seminární život však přerušen nebyl, říká otec Ostrovskij:
„Druhý den války se seminář musel přestěhovat. Všechny seminaristy z Kyjeva jsme poslali do jejich domovů nebo do nějakého kláštera či k přátelům, pokud byl návrat domů příliš nebezpečný. Zároveň společně s Katolickou univerzitou ve Lvově pořádáme každodenní on-line přednášky. Trvají asi půl hodiny nebo čtyřicet minut. Každý den na jiné téma. Například v pondělí je to Písmo svaté, v úterý liturgické texty... Kromě toho má každý bohoslovec za úkol napsat text na internet, na Facebook nebo připravit video s vlastní úvahou o situaci na Ukrajině, aby povzbudil lidi. Cílem je zabránit tomu, aby násilí, jehož jsme svědky na Ukrajině, ovládlo naši mysl. Tomu všemu je věnována první polovina dne. Druhou polovinu věnujeme dobrovolnictví. Seminaristé pomáhají uprchlíkům, organizují pro ně ubytování, rozdělují potraviny. Jinými slovy, reagují na potřeby v místě, kde právě žijí. Máme ovšem také seminaristy, kteří jsou v Londýně nebo v Itálii. Ti organizují pomoc Ukrajině v těchto zemích, protože vědí, jaká je situace, vědí, co je zde nejvíce potřeba. To je jejich úkol."
Přeložila: Johana Bronková