U příležitosti 100 dnů od vpádu ruských sil do jeho země vyzval ukrajinský katolický biskup z Kyjeva k pokračující modlitbě a zároveň varoval před tím, co nazval naivním pacifismem, který by přijal mír za každou cenu.
"Během 100 dnů války prošla Ukrajina a celé mezinárodní společenství transformací vzájemných vztahů. Ukrajina byla vnímána jako oběť války a zároveň jako partner, kterému stojí za to pomoci," řekl biskup Vitaliy Kryvytskyi z Kyjevské diecéze -Žytomyr v telefonickém rozhovoru 1. června a dodal, že mnozí z těch, kteří dříve nevěděli, kde Ukrajina je, nyní dobře znají místa jako Bucha, Irpin nebo Mariupol.
"Tato válka, kterou jsme nechtěli, nás všechny učinila mnohem dospělejšími. Válka nás donutila podívat se na mnoho věcí novýma očima. Změnila naše vztahy. Lidé, kteří žili kolem nás, kteří nebyli našimi přáteli, se stali našimi bratry přes noc,“ řekl.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek řekl, že dosud zemřely nejméně desítky tisíc ukrajinských civilistů, ale nezávislé ověření počtu obětí na obou stranách konfliktu je obtížné získat. Rusko oficiálně uznalo, že dosud zemřelo o něco více než 1300 jeho vojáků, ačkoli ukrajinští a západní pozorovatelé se domnívají, že toto číslo je podstatně vyšší. Téměř 7 milionů Ukrajinců bylo v určitém okamžiku od začátku bojů nuceno opustit zemi a odhadem 2 miliony se vrátily zpět na Ukrajinu, uvádí zpráva NPR s odkazem na údaje agentury OSN pro uprchlíky. Další miliony byly vysídleny ze svých domovů do jiných částí Ukrajiny. O těchto masových migracích hovořil ve svém rozhovoru kyjevský biskup Kryvytskyi.
"V některých regionech západní Ukrajiny a v Kyjevě se lidé vracejí do svých domovů, obchody a kanceláře jsou otevřené, ale na východě Ukrajiny pokračují zuřivé boje. Situace je velmi obtížná. Mnoho lidí umírá. Celá Ukrajina trpí, na východě Ukrajiny se stále válčí a přízrak hladomoru ohrožuje celý svět,“ zdůraznil s odkazem na přerušení vývozu obilí a dalších potravin z Ukrajiny kvůli válce a uzavření přístavů v zemi. Toto utrpení plodí nenávist, která jen umocňuje zlou povahu války, varoval biskup. "I přes tyto tragické události se nemůžeme nechat posednout nenávistí. Nenávist nás zabíjí,“ řekl Kryvyckyi.
Mír za každou cenu však zároveň není funkčním přístupem ke krizi, zdůraznil biskup. "Lidé už dávno nemluví o míru za každou cenu. Mluví o vítězství. Vzdát se části Ukrajiny ve jménu míru nepřinese skutečný konec války, pouze zmrazí konflikt. Naivní pacifismus ale nezmění situaci... Důsledky takového jednání vidíme dodnes. Kapitulace Krymu, která měla zabránit válce, ji jen oddálila. Pokud by dnes Ukrajina souhlasila s tím, že se dobrovolně vzdá části svého území, souhlasila by tím s odložením dalších fází invaze."
Kryvytskyi také reagoval na kritiku, že se papež František a Svatý stolec nevyjádřili důrazněji o akcích Ruska a konkrétněji o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. "Velkou lásku k Ukrajině vidím také v jednání Vatikánu a v modlitbě papeže Františka za náš trpící lid. Ti, kdo kritizují jednání Vatikánu a postoj Svatého otce, neposlouchají jeho učení v plném rozsahu, jsou vedeni pouze úsudky založenými na větách, často neúmyslně vytržených z papežského učení... Snažím se k těmto situacím přistupovat s určitým pochopením pro Svatého otce, ale nemohu totéž vyžadovat od jiných lidí, kteří tento široký kontext možná neznají,“ dodal.
"Po sto dnech je znát únava i z masmédií. Občas se zdá, že někteří lidé mají pocit, že Ukrajiny je na internetu a na stránkách novin příliš mnoho. Válka však neskončila. Stále probíhá. Lidé na to mohou chtít zapomenout, ale tím válka neskončí,“ řekl.
"To, co dnes nejvíce potřebujeme, je vytrvalá modlitba. Modlitba, která není jen symbolem, ale nástrojem, který dělá zázraky. Zažíváme je každý den. V souvislosti s vleklým konfliktem na východě Ukrajiny se zdá, že tato modlitba slábne. Prosím, nepřestávejme se za Ukrajinu modlit,“ apeloval biskup.