Lupa
Obsah Obsah
Portál

Křižácký poklad odhalen: Středověký oltář nalezený v jeruzalémském Božím hrobě

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 7. 2024, 11.43
TiskTisk

Historici objevili v jeruzalémském Chrámu Božího hrobu oltář z doby křižáckých válek. O nálezu informovala Rakouská akademie věd.

image:Image 60/source/orig/59363_kreuzritteraltercisraelantiquitiesauthority1071724.jpg
Shai Halevi, Israel Antiquities Authority

Oltář, vysvěcený v roce 1149, je široký úctyhodných 3,5 metru, což z něj činí dosud největší známý středověký oltář. Po staletí stál jako tichý strážce nesčetných poutníků, než v roce 1808 zmizel z kolektivní paměti po požáru, který zachvátil románskou část kostela.

Ilya Berkovich, historik z Institutu pro habsburská a balkánská studia Rakouské akademie věd, a Amit Re'em z Izraelského úřadu pro starožitnosti narazili na jeho pozůstatky během renovačních prací."To, že něco tak významného mohlo na takovém místě ležet bez povšimnutí tak dlouho, bylo pro všechny zúčastněné naprostým překvapením," uvedl Berkovich.

Oltář je vyzdoben technikou zvanou cosmatesco, podle římské rodiny Cosmatů, kteří se s ní proslavili ve Věčném městě, naznačuje dosud neznámé spojení mezi Římem a křesťanským Jeruzalémským královstvím. Za použití mramorových úlomků, často vylovených ze starověkých římských staveb, tito řemeslníci vytvořili oslnivé geometrické vzory a ornamenty. "Papež uctil nejsvětější chrám křesťanství," poznamenal Berkovich a naznačil, že papežovo vyslání mistra z dílny Cosmatů do Jeruzaléma bylo promyšleným krokem, který měl zdůraznit křesťanské nároky na Svaté město.

Chrám Božího hrobu má pro katolíky mimořádný význam jako místo Kristova ukřižování, pohřbu a vzkříšení. Jeho význam jako poutního místa přetrvává již téměř dvě tisíciletí a přitahuje věřící z celého světa.

Podle badatelů se instalace oltáře v roce 1149 shodovala s obdobím relativní stability v Jeruzalémě ovládaném křižáky. Padesát let po dobytí města první křížovou výpravou se Jeruzalémské království snažilo upevnit svou přítomnost prostřednictvím velkolepých stavebních projektů a náboženských obřadů. Znovuvysvěcení chrámu Božího hrobu, jehož ústředním bodem byl tento nově objevený oltář, znamenalo vrchol křižáckého působení ve Svaté zemi.

Tento historický poklad tak rozšiřuje naše poznání středověkého křesťanského umění a osvětluje složitou tapisérii vztahů mezi Římem a Jeruzalémem v křižácké éře. Badatelé doufají, že další pátrání v papežských archivech by mohlo odhalit další podrobnosti o vzniku oltáře a možná i identifikovat zručné řemeslníky, kteří za tímto monumentálním dílem stojí.


Zdroj: Catholic News Agency

Focusy

Kultura

Mohlo by vás zajímat

image:Image Ztracená země
Ztracená země Filip J. Scherf
Cena: 431 Kč
image:Image Papežské znaky
Papežské znaky Zdirad Jan Křtitel Čech
Cena: 432 Kč
image:Image Květy trpělivosti
Květy trpělivosti Radek Martinek
Cena: 305 Kč
image:Image Rozpravy o víně
Rozpravy o víně Zdenek Červenka
Cena: 269 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou