Katedrála Božského Spasitele v Ostravě získala trvalou památku na Jubilejní rok – více než dva metry vysoký skleněný kříž, který je umístěn do tamního liturgického prostoru. Poslední skleněný dílek přidají do kříže věřící v neděli 29. prosince při zahájení Jubilejního roku v ostravsko-opavské diecézi, které začne v 16 hodin procesím z kostela sv. Václava.
V ateliéru Martina Hoplíčka v Zábřehu na Šumpersku se to leskne všemi barvami. Barevná sklíčka i větší pláty září v policích a paprsky denního světla vytvářejí hru odstínů. V dílně u velkého pracovního stolu stojí tvůrce vitráží a dalších děl z barevného skla Martin Hoplíček a architekt Marek Štěpán. Do sakrálního umění společně vstupovali již vícekrát – například u skleněných dveří, svatostánku a křtitelnice v kostele Svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu nebo u křížové cesty v kostele bl. Marie Restituty Kafkové v Brně-Lesné. Pro ostravskou katedrálu Božského Spasitele vytvořili jubilejní kříž, se kterým se věřící budou moct seznámit již při zahájení Svatého roku v ostravské katedrále. „Při přemýšlení s katedrálním farářem P. Vítězslavem Řehulkou jsme si uvědomili, že v ostravské katedrále zatím výrazný kříž nemáme. Proto jsme s prosbou o návrh oslovili architekta Marka Štěpána, se kterým v oblasti úprav sakrálních prostor dlouhodobě spolupracujeme,“ vysvětluje ostravsko-opavský biskup Martin David, který na začátku prosince oba umělce v zábřežském ateliéru navštívil.
Navrhovat kříž pro katedrálu bylo pro Marka Štěpána těžší než pro nové kostely. Nejprve si začal skicovat neorenesanční kříže, které by vycházely z původní architektury chrámu. „To by bylo výtvarně skvělé, ale asi by to nic neříkalo dnešnímu světu,“ poznamenává. Přes kříž se vsazenými polodrahokamy se dostal k fúzovanému sklu, které ho fascinuje hrou s průsvitností.
Kříž jubilea nainstaloval umělecký sklář Martin Hoplíček do ostravské katedrály již pár dní před Vánoci.
Zdroj: Katolický týdeník, č. 50/2024.