Křesťané v Sýrii obnovují jedno z významných poutních míst

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 10. 2022, 13.38

Obnova kláštera Mar Elian v Karjatainu u Homsu v Sýrii, který zničily milice Islámského státu, je v plném proudu, oznámila to dnes agentura Pro Oriente. Jeho rekonstrukce má podle ní přispět také k dobrým vztahům jak mezi místními křesťanskými denominacemi, tak i mezi křesťany a muslimským obyvatelstvem.

image:Image 18/source/orig/17767_syrsky-kostel.jpg
Foto: Pixabay

Starobylý klášter z 5. století byl zničen teroristy IS v roce 2015, přičemž rok poté získala oblast kolem něj zpět syrská armáda. Duchovní syrské katolické církve P. Jacques Mourad pro agenturu Fides vyjádřil naději, že Mar Elian bude navzdory všem nepříznivým okolnostem brzy opět vzkvétat. Sám byl na jaře 2015 unesen džihádisty a propuštěn až o několik měsíců později.

Práce na obnově kláštera začaly letos v březnu, kdy byla postavena zeď kolem archeologického areálu, který před válkou zahrnoval starou kryptu a hrobku svatého Eliana, syrského mučedníka prvotní církve. Kostel, který džihádisté zapálili, byl také obnoven a má nyní nový oltář. Místo bylo před zničením významným poutním místem.

Křesťané tvoří v současné Sýrii asi 10 % populace. Syrská katolická církev patří k východním církvím, které jsou ve společenství se Svatým stolcem. Svůj počátek odvozuje od založení založení církevní obce v Antiochii apoštolem Petrem.

Zdroj: Kathpress, Wikipedia

Pronásledování křesťanů