Křesťané v africkém státě Burkina Faso se podle papežské humanitární organizace Církev v nouzi stávají stále častěji terčem džihádistů. Jak uvedla v dnes zveřejněném prohlášení, terorismus v zemi získává po nedávném státním převratu stále větší váhu. Ještě na konci června předpokládali mezinárodní pozorovatelé, že 40 % Burkiny Faso je v rukou teroristů. "Dnes je to určitě ještě více," řekl organizaci P. Alain Tougma, tamní provinciál řádu Bratří misionářů des Campagnes.
V dvacetimilionové západoafrické zemi je nyní více než 1,7 milionu vnitřně vysídlených osob, uvedl misionář. Také jeho komunitu před několika měsíci vyhnaly milice z města Pama na jihovýchodě: "Dali nám ultimátum deset dní na opuštění města. A protože se teroristé zaměřují zejména na kněze a řeholní sestry, náš biskup nás požádal, abychom odešli."
Teroristé vypálili křesťanské budovy i v jiných částech země. "Někdy nejenže vypálí kostel, ale postarají se i o zničení křížů," uvedl P. Tougma. To podle něj svědčí o jejich snaze vyhladit křesťanskou víru. Také prý v oblasti Pama nutili křesťanské vesničany, aby navštěvovali mešitu a prosazovali také islámský styl oblékání. V některých vesnicích jsou sice katolické bohoslužby stále povoleny, ale jsou pod dohledem džihádistů.
Duchovní označil za obzvlášť závažné, že kvůli přetrvávajícímu nebezpečí bylo uzavřeno množství škol. Mnoho polí zůstává neobdělaných, protože jejich majitelé museli uprchnout nebo byli zabiti. Podle dřívější zprávy z července tohoto roku jsou problémem také chybějící kněží. V diecézi Fada N’gourma na východě nemá až 95 % farností kvůli teroristickým útokům duchovní správu.
Zdroj: Kathpress, acnuk.org