Prefekt Dikasteria pro mezináboženský dialog, kardinál Miguel Ayuso, pozdravil budhisty u příležitosti svátku Vesak, který připomíná Budhovo narození, osvícení a odchod a zdůraznil společnou odpovědnost za podporu míru, smíření a odolnosti. V poselství nazvaném “Křesťané a budhisté“ se zamýšlí nad tím, jak učení obou tradic zdůrazňuje potřebu vzájemného úsilí při léčení ran lidstva.
Citací výzvy papeže sv. Pavla VI. “Už nikdy válku, už nikdy válku“ kardinál upozornil na naléhavou potřebu řešení otázky míru a na nutnost hlubšího zamyšlení nad naší úlohou při překonávání překážek, které stojí v cestě k jeho dosažení.
Kardinál Ayuso poznamenal, že úsilí o mír vyžaduje energické zapojení všech, a poukázal na potřebu posílit naše odhodlání pracovat na usmíření a odolnosti. Poznamenal, že snaha o trvalý mír vyžaduje uznat, že ke skutečnému usmíření nemůže dojít bez řešení základních příčin konfliktů, a zdůraznil význam rovnosti a spravedlnosti v politické, hospodářské a kulturní oblasti.
Citoval jihoafrického anglikánského arcibiskupa Desmonda Tutu, který ve své zemi vedl proces pravdy a usmíření, když se národ snažil překonat nespravedlnost a rány apartheidu: “Odpuštění a usmíření neznamená předstírat, že věci jsou jinak. Není to vzájemné poplácávání po zádech a zavírání očí před špatností. Skutečné smíření odhaluje hrůzu, zneužívání, bolest, ponížení a pravdu.“
Kardinál Ayuso uvedl, že učení obou tradic a příkladné životy těch, které ctíme, svědčí o hodnotách smíření a odolnosti. “Když se usiluje o odpuštění a uzdravují se narušené vztahy, obnovuje se harmonie a jednotlivci i společenství mohou z neštěstí a traumat vyjít silnější. Tato silná synergie, která hojí rány, nabízí naději na lepší budoucnost a posiluje jednotlivce, aby čelili životním výzvám s odvahou a optimismem.“
Kardinál se dále zamýšlel nad tím, jak obě tradice nabízejí hluboký vhled do podstaty nenávisti a odpuštění. Zatímco Budha učí, že nenávist se na tomto světě nikdy neuklidní nenávistí, ale pouze láskou, svatý Pavel nabádá křesťany, aby přijali smíření, které Bůh započal v Kristu.
V době, kdy si budhisté připomínají Vesak, kardinál Ayuso navrhl, abychom se odvolávali na moudrost ctihodného Maha Ghosandy, svědka hrůz kambodžské genocidy a inspirátora mírové pouti Dhamma Yatra, a na papeže Františka, který nás podobně ujišťuje, že náprava a smíření nám dají nový život a osvobodí nás všechny od strachu (Fratelli Tutti, 78). V encyklice Fratelli tutti papež povzbuzuje ty, kteří byli nepřáteli, aby se naučili pěstovat kající paměť, která dokáže přijmout minulost tak, aby nezatemňovala budoucnost vlastními výčitkami, problémy a plány.
"Všichni jsme povoláni znovu objevovat a vážit si těchto hodnot, které se nacházejí v našich tradicích, lépe poznávat duchovní postavy, které je ztělesňovaly, a společně kráčet ve jménu míru,“ uzavřel prefekt Dikasteria pro mezináboženský dialog.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce