Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Kreslí vojáky a tanky, ze stavebnic staví kryty. Děti se v adaptačním centru vyrovnávají s válkou.

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace19. 4. 2022, 9.47
TiskTisk

Arcidiecézní charita Praha provozuje několik komunitních center a dětských skupin, které se věnují ukrajinským dětem a jejich rodičům. Adaptují se zde na nové prostředí, nachází nové kamarády a připravují se na školní výuku.

image:Image 11/source/orig/10581_dětská_psycholožka_Alexandra_s_dětmi.jpg

„Nežijte vzpomínkami, ale denně si nastavujte malé cíle, hledejte si nové přátele, nové životní možnosti,“ vzkazuje uprchlíkům z Ukrajiny dětská psycholožka Alexandra. Ví, o čem mluví, je totiž jedna z nich – s rodinou utekla z Mariupolu. Na mobilu ukazuje fotku rozbombardovaného domu, ve kterém bydlela.
„23. března 2022 mi začal nový život, začínám úplně od nuly. Když začali bombardovat náš dům, vzala jsem to nejnutnější a se synem a roční fenkou Stejsi jsme odjeli do Česka.“ Na Dobříši totiž už pár dnů bydlela její matka a dcera, které před válkou odjely o něco dříve. Nakonec i Alexandra musela opustit město, ve kterém žila od narození. Musela opustit školu, kde pracovala jako psycholožka. Ani tato budova už dnes nestojí.
Alexandra si váží toho, že kromě ubytování dostala možnost pracovat ve svém oboru. Zapojila se do práce v novém adaptačním centru, které Arcidiecézní charita Praha otevřela v kostele Krista Spasitele na Barrandově. Děti si tady vytváří nové, spontánní vztahy, hrají si.
Právě díky hrám se vyrovnávají s tím, co před pár dny zažily. „Z Lega staví kryty, nemocnice, pastelkami pak kreslí vojáky, tanky. Vyprávějí si, co dělají jejich tatínkové, kteří na Ukrajině zůstali. Zejména chlapci chodí často za dobrovolníkem-mužem, který v komunitním centru pracuje. Očividně jim mužský vzor chybí. Jiná situace je u starších dětí, ty se uzavírají do sebe, nechtějí se s nikým bavit. Dáváme jim čas, čekáme, až sami přijdou,“ popisuje část své práce Alexandra.
Výhodu adaptačního centra vidí zejména v tom, že děti tady najdou kamarády se stejným příběhem, se stejnou řečí, cítí se tu jako doma.
Kromě psychologické péče o děti má Alexandra na starosti také práci s jejich rodiči. Osudy všech jsou podle vystudované psycholožky téměř stejné, všichni utíkali z pekla. Ne každý ale dokáže hned udělat tlustou čáru za minulostí.
Alexandra si váží upřímné pomoci, které se jí a dalším lidem prchajícím před válkou, dostalo od Čechů. „Jsem nesmírně vděčná a překvapená, jak upřímnou pomoc jste nám nabídli. Přijali jste nás bez podmínek,“ děkuje drobná, ale silná žena. Zatím počítá s tím, že v Česku zůstane. Válka nekončí a ona se nemá kam vrátit.
Arcidiecézní charita Praha provozuje vedle adaptační skupiny na Barrandově další obdobné projekty ve spolupráci s Prahou 6. Na Komunitní centrum Slunečnice navazuje pět dětských skupin, kde pracují ukrajinské pedagožky, psycholožky i lékařka. Zapojují se lektoři češtiny a řada dobrovolníků.

Focusy

Válka na Ukrajině Pomoc uprchlíkům Charita

Mohlo by vás zajímat

image:Image Jeruzalémská bible
Jeruzalémská bible
Cena: 1431 Kč
image:Image Legenda o svatém Václavovi
Legenda o svatém Václavovi Ivana Pecháčková
Cena: 241 Kč
image:Image Zápisník alkoholičky
Zápisník alkoholičky Michaela Duffková
Cena: 359 Kč
image:Image Klášter cisterciáků v Oseku
Klášter cisterciáků v Oseku Jan Royt
Cena: 378 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou