V našem světě poznamenaném sobectvím, materialismem a individualismem potřebujeme větší vědomí bratrství, abychom mohli žít ve větší spravedlnosti, upozorňuje konžský profesor Denis Mukwege. Tento africký lékař je nositelem Nobelovy ceny za mír a také jedním z autorů dokumentu vyzývajícího k lidskému bratrství, který byl podepsán v sobotu 10. června ve Vatikánu.
"Mnohost úkolů, které dokážeme rozpoznat, nás nesmí vést ke stagnaci a představě, že na mně nic nezáleží, "upozorňuje profesor Mukwege v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas.
"Obyvatelé Konga nyní trpí již tři desetiletí agresivní válkou, v níž jsou ženy, ženská těla zneužívána jako bojiště. Miliony lidí byly zabity, statisíce žen byly znásilněny. Protože však bratrský pohled na svět skugečně chybi, lidé radši odvrátí zrak, než aby se podívali pravdě do očí," říká profesor Mukwege pro Vatikánský rozhlas.
„Myslím, že kdybychom žili ve světě, kde se lidé navzájem vnímají jako bratři a sestry, nemohli bychom trpící obyvatelstvo nechat tři desetiletí jen tak, protože Západ potřebuje vzácné zdroje z oblastí v Demokratické republice Kongo, pro své pohodlí, pro telefony, notebooky a veškerou elektroniku. Dnes už všichni víme, že je lze vyrábět díky nerostným surovinám, které se nacházejí v Kongu... A já si myslím, jak jsem řekl, že tato země patří nám všem. Měli bychom se podělit o to, co Kongo má, aniž bychom přispívali k utrpení Konžanů a Konžanek. Bohužel niedostatek bratrského vnímání světa působí představu, že na utrpení druhých nezáleží. Utrpení je však univerzální," říká konžský nositel Nobelovy ceny.
Zdroj: Vatican News