V současné době má Mezinárodní asociace exorcistů (IAE) 905 členů. Je to jediné sdružení exorcistů oficiálně uznané Svatým stolcem. Počet kněží - exorcistů schválených biskupy roste po celém světě. Stoupá i množství exorcistů sdružených v IAE, za deset let se jejich počet zčtyřnásobil.
IAE založili v roce 1993 P. Gabriele Amorth, P. Jeremy Davies a P. René Chenesseau s nadějí, že se zvýší počet oficiálních exorcistů na celém světě a že se biskupům podaří upozornit na aktuální problém, který je podle nich v některých diecézích ignorován nebo potlačován.
Mons. Karel Orlita, nový předseda IAE, vysvětlil agentuře SIR podstatu práce exorcistů: "Nejsme katoličtí mágové, ale pomáháme lidem na cestě víry." Evropa je kontinentem, který je v asociaci zastoupen nejvíce, a to 70 % jejích členů. Itálie má 483 členů, Spojené státy 62 a Mexiko 48 členů. V Jižní Americe vyniká Brazílie se 46 členy. Šest procent účastníků pochází z Asie: tři z Číny a dva z Tchaj-wanu. Afrika má pouze 13 členů. Sdružení podporuje formační projekty, jako je například vytvoření základního kurzu o službě exorcismu, který se pořádá v Itálii, Španělsku, Maďarsku, na Ukrajině, v Jižní Koreji, Thajsku, Brazílii, Mexiku a Argentině.
V září byl předsedou IAE zvolen Mons. Karel Orlita, exorcista, kanovík a teolog z České republiky. Zdůrazňuje, že rozhodující je formace kněží: "Nemálo biskupů by chtělo mít v pastoraci jednoho nebo několik exorcistů, kteří by osvobozovali od mimořádného působení zla. Nemají však kněze, kteří by byli způsobilí vykonávat službu exorcisty. Nestačí mít dobrou teologickou formaci a být dobrým knězem, aby se člověk mohl stát exorcistou, je zapotřebí něco víc," říká Mons. Orlita a dodává: "Existují věřící ženy i muži, kteří trpí působením zla, které Bůh dovoluje. Ale jsou také lidé, kteří k nám přicházejí, jako bychom byli nějací kouzelníci, katoličtí kouzelníci. Nemají jasnou představu o tom, kdo je exorcista, což je kněz, který vykonává Kristovu službu s povolením biskupa.“
Zdroj: Zenit