Biskup Stanislav Přibyl v Doksanech přivítal na šedesát duchovních ze všech koutů diecéze při pouti za vlastní posvěcení a nová povolání. Shromáždili se nejdřív na klášterní zahradě a pak kolem oltáře. Zavítal mezi ně také opat trapistického kláštera v Novém Dvoře Dom Samuel Lauras.
Biskup ve své promluvě poukázal na těžkosti a nástrahy služby v litoměřické diecézi, ale také duchovní v jejich náročné službě povzbudil. „Na jedné straně máme zvláště o nedělích a svátcích tolik práce, že ji nemůžeme stihnout, na straně druhé trpíme ve všedních dnech často naprostým nedostatkem zájmu jak o naši službu, tak o nás samotné. A kolem číhá mnoho takzvaných řešení, která ovšem přinášejí jen další a další problémy: koníčky neslučitelné s naší službou, nedovolené vztahy, alkohol,“ upozornil biskup.
Vyzdvihl potřebu intenzivního duchovního života a péči o sebe navzájem a zejména o vztahy. V neposlední řadě kněžím a jáhnům připomněl tolik potřebnou důvěru v Boží vůli a vedení. „Jsme Boží spolupracovníci. Nikdo z nás nepracuje na vlastním, všichni pracujeme na Božím,“ zdůraznil.
„Když se, bratři, dokážeme dívat na naši místní církev, farnosti a společenství jako na Boží dílo, kde každý z nás přispíváme svou trochou do mlýna, pak budeme moci mít všichni radost. A radost je to, co nám často chybí a co často chybí i lidem okolo nás, a oni právem čekají, že jim dáme impuls k radosti, důvod k radosti,“ uvedl biskup v promluvě.
Novodvorský opat trapistů Dom Samuel Lauras doputoval do Doksan s přednáškou, ve které vyšel ze zkušenosti života komunity mnichů.
„Použijeme-li hledisko dvou stran – vytvoříme-li protiklady–, můžeme uvést dva možné pohledy na dnešní svět: jeden, který je omámený pokrokem, a druhý, který je vyděšen antropologickou destrukcí, kterou tento pokrok vyvolává. Vše se zdá být zpochybněno: otcovství, mateřství, pohlaví muže a ženy, autorita. Mladí lidé už nemají vztahy mezi sebou, se svými rodiči, ale jen se svými smartphony. Pornografie je pohromou, která se týká nás všech. Předepisování antidepresiv a psychotropních léků se v poslední době znepokojivě zvýšilo. Tyto dva pohledy, každý ze svého úhlu, mají něco do sebe. Co je tím třetím prvkem, který nám umožní překonat protiklad dvou stran a najít rovnováhu ve vztahu církve ke světu, jak je popsán v evangeliu? Pokoj vám zanechávám, svůj pokoj vám dávám; ne ten, který dává svět, já vám dávám. Ať se vaše srdce nechvěje a neděsí (Jan 14,27),“ pověděl mj. jáhnům a kněžím.
Nejstarší účastník pouti byl bezmála devadesátiletý jáhen z Terezína Jan Horníček a benjamínem společenství kléru byl Šimon Sterzik (31), který je ve formaci samostatným pastoračním asistentem v Mladé Boleslavi.
Redakčně upraveno