Mons. Paolo Pezzi, katolický arcibiskup v Moskvě, přivítal s velkou radostí a vděčností rozhodnutí papeže Františka zasvětit Rusko a Ukrajinu Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. V telefonickém projevu ze setkání katolické biskupské konference Ruska na Sibiři vyjádřil naději v sílu přímluvné modlitby Blahoslavené Panny Marie za zastavení krveprolití.
„Fatima má zvláštní pouto s Ruskem, alespoň pokud jde o katolickou církev, a také s každým konfliktem, který se odehrává ve světě,“ řekl arcibiskup Pezzi podle italské biskupské tiskové agentury SIR. „Symbolický význam tohoto zasvěcení jistě pramení v tom, že v tuto chvíli bohužel probíhá na Ukrajině otevřený konflikt a především je žádáno, aby bylo zastaveno krveprolití.“ dodal.
Papež František zasvětí Rusko a Ukrajinu Neposkvrněnému Srdci Panny Marie 25. března v bazilice svatého Petra. Ve stejný den bude kardinál Konrad Krajewski předsedat také aktu zasvěcení v portugalské Fatimě. Kardinál Krajewski, papežský almužník, byl také jedním ze dvou papežských vyslanců vyslaných na Ukrajinu minulý týden. 25. březen byl v roce 1984 dnem, kdy Jan Pavel II. zasvětil Rusko a svět Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Je to také slavnost Zvěstování Páně.
„Oslava aktu zasvěcení Neposkvrněnému Srdci Panny Marie znamená vyjádření toho, že víra, naděje a láska jsou normálními a skutečnými podmínkami pravého soužití mezi národy,“ řekl Pezzi. Znamená to vyjádřit, že milosrdenství a odpuštění jsou darem, který Bůh dává těm, kdo se nejprve zasvětí Neposkvrněnému Srdci Panny Marie.
Arcibiskup Pezzi sloužil jako předseda ruské katolické biskupské konference od roku 2011 do roku 2017. Narodil se ve městě Russi v Itálii v roce 1960 a katolické církvi v Rusku slouží od roku 1993. V roce 1991 ho papež Jan Pavel II. jmenoval jedním z apoštolských administrátorů pro pastoraci katolíků latinského obřadu v Moskvě a na Sibiři. V letech 1993 - 1998 sloužil Mons. Pezzi jako misionářský kněz na Sibiři pro pastoraci katolíků latinského ritu. Poté působil jako rektor hlavního semináře v Petrohradě až do svého biskupského svěcení v katedrále Neposkvrněného početí Panny Marie v Moskvě v roce 2007. Posledních 14 let vedl arcidiecézi Matky Boží v Moskvě a v roce 2011 mu bylo uděleno ruské občanství.
Tři desetiletí po pádu Sovětského svazu tvoří ruští katolíci malou náboženskou menšinu. Většina ruské populace se hlásí k ruské pravoslavné církvi. Pezzi připomněl výraz Jana Pavla II., ve kterém řekl, že když se setkají mocní země, církev se modlí. Modlitba, a zvláště modlitba k Marii, je tedy velmi mocná. Stačí si připomenout lidový výraz, který říká: chcete-li dosáhnout Krista rychleji, projděte jeho Matkou, řekl.
Katoličtí biskupové latinského obřadu Ukrajiny začátkem tohoto měsíce požádali papeže Františka, aby zasvětil Ukrajinu a Rusko Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Ukrajinští biskupové v dopise papeži uvedli, že píší v těchto hodinách nezměrné bolesti a hrozných zkoušek pro náš lid v reakci na mnoho žádostí o svěcení. Na základě výzvy biskupů byly svatyně Panny Marie z Fatimy po celém světě pozvány, aby se spojily v modlitbě za obrácení Ruska. Arcibiskup Mieczysaw Mokrzycki z Lvova na Ukrajině požádal katolíky, aby se zúčastnili devítidenní novény před vysvěcením Ruska a Ukrajiny papežem Františkem.