Katolické rodiny v jižním Libanonu otevřely dveře svých domovů, aby poskytly útočiště lidem postiženým bombardováním v posledních dnech, zejména těm, kteří jsou muslimského původu.
„Každá z křesťanských rodin ve vesnicích kolem Deir el Ahmaru přijala tři nebo čtyři vysídlené rodiny - 30 až 60 lidí,“ řekl maronitský arcibiskup Hanna Rahmé z Baalbeku-Deir el Ahmaru ve východním Libanonu. Jeho arcidiecéze pokrývá asi 27 % celkové rozlohy země a je součástí regionu obývaného přibližně 450 000 šíitskými muslimy. Největší škody utrpěl region Baalbek, který je považován za strategické místo pro operace Hizballáhu. Organizace Církev v nouzi (ACN) však upozorňuje, že bombardování zasáhlo také civilní lokality, kde žijí jak křesťané, tak muslimové. Rahmé ACN zdůraznil, že bomby padají denně ve snaze zasáhnout ekonomická a vojenská centra Hizballáhu, která se nacházejí jen několik kilometrů od města. „Mnoho lidí muselo opustit své domovy a nemůžeme je nechat napospas jejich osudu; nejsme křesťané jen pro sebe, ale pro všechny lidi,“ řekl.
„V intervenci v místní televizi jsem lidem v bombardovaných oblastech - křesťanům i muslimům - vzkázal, že naše domovy jsou pro ně otevřené. Vždyť Kristus řekl: 'Měl jsem hlad a dali jste mi najíst, měl jsem žízeň a dali jste mi napít, byl jsem cizinec a přijali jste mě'. Muslimů se tato křesťanská solidarita hluboce dotkla," dodal maronitský arcibiskup. Rahmé uvedl, že v regionech jeho církevní jurisdikce, kde žije převážně katolické obyvatelstvo, hledalo útočiště přibližně 13 000 lidí. Nejméně 2 300 vysídlených osob je ve školách, 5 000 v soukromých domech a asi 1 500 v kostelech a klášterech ve městě Deir el Ahmar, sídle biskupské katedrály, a v několika okolních vesnicích.
Navzdory ochotě katolíků pomáhat těm nejzranitelnějším arcibiskup lituje, že velké množství vysídlených lidí musí spát na ulici. Pro arcibiskupa Rahmého je prioritou pomoci každému, kdo byl nucen opustit domov, a také rodinám, které se těchto lidí ujmou.
Podle Mezinárodní organizace pro migraci uprchlo od 21. září do 3. října do Sýrie přibližně 235 000 lidí, z toho 82 000 Libanonců a 152 000 Syřanů.
Arcibiskup vysvětluje, že humanitární organizace pomáhají vysídleným uprchlíkům ve školách, ale ne těm v soukromých domech. „Proto se o ně arcidiecéze stará. Situace je však velmi kritická: naléhavě potřebujeme potravinovou pomoc, matrace a přikrývky. Jsme velmi vděční ACN za okamžitou nabídku pomoci. Prosíme, abyste při nás i nadále stáli. Pokud budeme tuto situaci řešit společně, podaří se nám dosáhnout velkých věcí. Kéž vám Pán požehná,“ uzavřel Rahmé.
Zdroj: Aciprensa, redakčně upraveno