Katolickou církev na Ukrajině čeká v případě úspěšné ruské invaze zánik, uvedli tento týden přední ukrajinští katoličtí biskupové.
Biskupové hovořili s novináři po panelové diskusi ukrajinských věřících s názvem "Víra pod palbou v ruské válce proti Ukrajině", kterou v pondělí 30.října uspořádal Institut míru Spojených států amerických ve Washingtonu.
Ačkoli je Ukrajina většinově pravoslavná, podle studie ministerstva zahraničí z roku 2019 žije v zemi téměř 5 milionů katolíků. Biskupové uvedli, že církev na Ukrajině může čelit tvrdým represím a může být opět nucena k tajné činnosti jako v dobách Sovětského svazu.
Arcibiskup Borys Gudziak, hlava ukrajinské katolické arcidiecéze ve Filadelfii, řekl, že pod ruskou okupací je církev likvidována. "Pokud represe trvají dlouho," dodal, "církev v podstatě zaniká." Gudziak zdůraznil, že ukrajinským katolíkům hrozí situace jako v Rusku, kde žije půl milionu ukrajinských katolíků, ale neexistuje nic takového jako legálně registrovaná ukrajinská katolická farnost.
"V USA máme 50 000 věřících a máme 200 farností a čtyři diecéze," řekl Gudziak. "V Rusku je jich desetkrát více, přesto nesmí mít legálně ani jednu ukrajinskou katolickou farnost."
Spolu s delegací několika náboženských představitelů z Ukrajinské rady církví a náboženských organizací přijel biskup Vitalii Kryvytskyi z Kyjevsko-žitomírské diecéze na jedenáctidenní cestu do USA, aby se podělil o to, co nazval krutou pravdou, které čelí věřící lidé uprostřed války na Ukrajině.
Kryvytskyi řekl, že chce, aby věřící v Americe znali pravdu o válce a jejím dopadu na církev. "Pro mě a pro mnoho dalších farníků a věřících je tato válka jako budíček," dodal. "Kristus říká, že nevíte dne ani hodiny, v našem případě je to realita každého dne."
"Moje dnešní poselství pro Američany zní: Kristus říká: "Poznáte pravdu a pravda vás osvobodí. Vyzývám všechny, aby poznali tuto pravdu o ruské agresi na Ukrajině a společně v Kristu dosáhli vítězství nad zlem."
Podle Institutu pro náboženskou svobodu (IRF) se ruské síly zaměřily na stovky náboženských míst na Ukrajině. IRF vydal v březnu zprávu, podle níž bylo nejméně 494 náboženských budov, teologických institucí a svatých míst zcela zničeno, poškozeno nebo vyrabováno ruskou armádou.
V další zprávě IRF vydané v roce 2022 se uvádí, že od začátku války byli kněží a další náboženští představitelé na územích okupovaných Ruskem mučeni a zabíjeni, přičemž duchovní dědictví Ukrajiny bylo terčem ruských raketových útoků, ostřelování a rabování.
Zatímco ruská pravoslavná církev organizuje humanitární pomoc pro postižené regiony, patriarcha Kirill, hlava církve v Rusku, vyjádřil válce svou podporu. Hlasy nesouhlasu, a to i ze strany pravoslavných náboženských představitelů, byly rychle potlačeny. Ruské úřady uzavřely farnost Nejsvětější Trojice v okupovaném ukrajinském městě Irpiň poté, co církev jednomyslně odhlasovala, že zůstane součástí ukrajinské pravoslavné církve, uvádí se v tiskové zprávě moskevského ruského pravoslavného patriarchátu.
Rok a půl poté, co Rusko poprvé napadlo Ukrajinu, Vatikán nadále vyzývá k ukončení nepřátelství mezi oběma zeměmi.
Kardinál Pietro Parolin, státní sekretář Svatého stolce, vyjádřil podporu desetibodovému mírovému plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který byl projednáván na říjnové mezinárodní konferenci na Maltě.
Parolin řekl, že mírové rozhovory jsou chvályhodným úsilím, které si zaslouží podporu nejen proto, že má za cíl nabídnout konkrétní odpověď na různé druhy škod způsobených válkou, ale také proto, že nás povzbuzuje, abychom nepovažovali ozbrojenou konfrontaci za nevyhnutelný nástroj řešení konfliktů.
Parolin prohlásil, že Svatý stolec je obzvláště odhodlán podporovat mírové rozhovory zaměřené na řešení humanitárních otázek, jako je potravinová bezpečnost a ochrana přírodního prostředí, a že Vatikán bude pokračovat ve svém úsilí zaměřeném na zmírnění utrpení ukrajinského lidu a na návrat zajatců a dětí na Ukrajinu.
Zdroj: CNA