Katolická církev ve Francii zajistila obětem sexuálního zneužívání dětí odškodnění ve výši více než 22 milionů dolarů. Tato informace přichází zhruba čtyři měsíce poté, co byla zveřejněna zpráva, podle které byly v katolické církvi ve Francii za posledních 70 let zneužity statisíce dětí. „Je to první krok,“ řekl Gilles Vermot-Desroches v rozhovoru pro agenturu France-Presse. Vermot-Desroches je prezidentem fondu Selam, který má na starosti shromažďování odškodnění pro oběti.
Prvních 5,6 milionu dolarů již bylo údajně vyčleněno na žádosti o odškodnění, které vyšetřuje nezávislá komise. Není jasné, z jakých zdrojů byl fond pro odškodnění získán. Francouzští biskupové na svém listopadovém plenárním shromáždění odhlasovali prodej nemovitostí a movitého majetku některých katolických diecézí. Církev údajně také vyzvala duchovní a laiky, aby přispěli dary.
Nezávislá komise pro sexuální zneužívání v církvi zveřejnila v říjnu zprávu o sexuálním zneužívání dětí v katolické církvi ve Francii. Zpráva odhaduje, že v letech 1950-2020 bylo kněžími, jáhny, mnichy nebo řádovými sestrami zneužito 216 000 dětí. Dále se v ní uvádí, že pokud se vezme v úvahu i zneužívání jinými církevními pracovníky, tak se „odhadovaný počet dětských obětí za celé toto období zvýší na 330 000“.
Katoličtí biskupové ve Francii na zprávu reagovali příslibem "rozsáhlého programu obnovy" ve vedení a možností mediace a odškodnění obětem zneužívání. Zřídili také pracovní skupiny pro řešení zneužívání a jeho prevenci. Na závěr svého listopadového plenárního shromáždění biskupové poklekli v Lurdech, kde byl odhalen obraz plačícího dítěte a jedna z obětí zneužívání se zde podělila o své svědectví.
Arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort z Remeše, předseda Francouzské biskupské konference, tehdy uvedl, že biskupové uznali „institucionální odpovědnost“ církve za zjištěné zprávy. „Vnímali jsme Boží pohled, narůstalo v nás znechucení a strach, když jsme si uvědomili, co tolik lidí prožívalo a prožívá za utrpení, ačkoliv měli právo přijmout Boží světlo, útěchu a naději,“ dodal arcibiskup.
Někteří členové francouzské katolické akademie kritizovali metodiku zprávy o zneužívání a tvrdili, že zpráva postrádá "vědeckou přesnost". „Nepřiměřené vyhodnocení nahrává narativu 'systémového' charakteru a vytváří podhoubí na zavržení církve jako instituce,“ uvedli.
Autoři kritiky poznamenali, že zpráva uznává, že mezi celibátem a sexuálním zneužíváním neexistuje příčinná souvislost. Uvedli však, že „doporučení č. 4 se zabývá kněžským celibátem a vyzývá církev, aby identifikovala etické požadavky na zasvěcený celibát, zejména s ohledem na reprezentaci kněze a riziko, které vzniká tím, že je mu propůjčen status hrdiny nebo že je postaven do dominantní pozice“. Tvrdili, že „toto doporučení nespadá do působnosti komise“. Kritika vyvolala odezvu a několik členů akademie, založené v roce 2008, rezignovalo.
Přeložila: Kateřina Odvodyová