Katolíci z celé Asie se v neděli vydali do Mongolska, aby se zde zúčastnili vůbec první mše s papežem Františkem. Podle Vatikánu byli na bohoslužbě ve sportovní aréně přítomni věřící z Jižní Koreje, Vietnamu, Filipín, Ruska, Číny, Hongkongu, Thajska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Ázerbájdžánu, a téměř tak zdvojnásobili počet katolíků v Mongolsku, kterých je pouze 1450.
"My lidé v Asii nemáme moc možností setkat se osobně s papežem, takže pro mnohé z nás, pro většinu z nás, je to příležitost, která se naskytne jednou za život. A pro mnoho Asiatů je to jako splněný sen," uvedl Hee Jung Čoi ze Soulu během mše 3. září.
Papežské bohoslužby při zahraničních apoštolských cestách mohou navštívit stovky tisíc osob, mše v mongolském hlavním městě Ulánbátaru se jich zúčastnilo odhadem pouze 2500 a pro mnoho účastníků to byla vzácná příležitost setkat se osobně s papežem.
"Přijeli jsme do Mongolska, abychom papeže požádali o návštěvu Vietnamu," řekl P. Huynh The Vinh z vietnamské diecéze Phu Cuong. Huynh je jedním z 90 vietnamských katolíků, kteří se spolu se sedmi biskupy ze své země vydali na cestu do Mongolska za Svatým otcem.
V zástupu byli i katolíci z pevninské Číny, kteří za účast na této bohoslužbě riskovali postih ze strany své vlády. V závěru mše svaté si papež František zavolal nově zvoleného kardinála Stephena Chowa, hongkongského biskupa, a kardinála Johna Tong Hona, emeritního hongkongského biskupa, aby se s nimi podělil o zvláštní poselství čínským katolíkům. "Jsou to dva bratři biskupové, emeritní hongkongský a současný hongkongský biskup. Rád bych využil jejich přítomnosti, abych srdečně pozdravil ušlechtilý čínský lid. Všem lidem přeji vše nejlepší. Snažte se jít kupředu a vždy postupujte vpřed. A čínské katolíky žádám, aby byli dobrými křesťany i dobrými občany... Děkuji vám."
Ve své homilii se Svatý otec zamýšlel nad slovy 63. žalmu: "Má duše po tobě žízní". Podle papeže jsou to slova, která provázejí naši cestu životem uprostřed všech pouští, jimiž jsme povoláni projít. Papež František uvedl, že slova žalmisty, který naříká nad žízní své duše jako ve vyprahlé a unavené zemi, mají zvláštní ohlas ve státě jako Mongolsko, které je obrovské, bohaté na historii a kulturu, ale zároveň poznamenané vyprahlostí stepí a pouští.Poušť Gobi, šestá největší na světě, se rozkládá v dolní třetině Mongolska. Panuje zde extrémně drsné podnebí s teplotami, které se mohou pohybovat od 113 do -40 °C.
"Žízníme po lásce, neboť pouze láska nás může skutečně uspokojit, přinést nám naplnění, vzbudit vnitřní jistotu a umožnit nám vychutnat si krásu života.Drazí bratři a sestry, křesťanská víra je odpovědí na tuto žízeň; bere ji vážně, aniž by ji zavrhovala nebo se ji snažila nahradit uklidňujícími prostředky či náhražkami. V této žízni totiž spočívá velké tajemství našeho lidství: otevírá naše srdce živému Bohu, Bohu lásky, který nám vychází vstříc a činí z nás své děti, vzájemné bratry a sestry."
Papež František citoval svatého Augustina. "Bůh nás občerstvuje rosou svého slova, aby nás neomrzela tato poušť. Je pravda, že nám dává pocítit žízeň, ale pak přichází, aby tuto žízeň ukojil. Bůh je k nám milosrdný, otevřel nám na poušti cestu našeho Pána Ježíše Krista."
Při přímluvných modlitbách po papežově homilii se věřící modlili v čínštině a ruštině. Hlavním celebrantem mše byl kardinál Giorgio Marengo, apoštolský prefekt v Ulánbátaru a nejmladší kardinál na světě.
Zdroj: CNA