Kardinál Zuppi opět navštívil Moskvu jako papežský vyslanec, aby usiloval o mír na Ukrajině

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 10. 2024, 17.17

Matteo Zuppi, kardinál a předseda Italské biskupské konference, dnes 14. října zahájil návštěvu Ruska v rámci mise, kterou mu loni svěřil papež. Cesta má zhodnotit další úsilí o usnadnění slučování ukrajinských dětí s jejich rodinami a výměnu vězňů s cílem dosáhnout míru.

image:Image 64/source/orig/63147_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-5.jpeg
Vatican Media

Po šestnácti měsících se kardinál Matteo Zuppi, předseda Italské biskupské konference, podruhé vrací do Moskvy na misi v rámci humanitární iniciativy Svatého stolce, jejímž cílem je najít cestu k míru pro Ukrajinu. Informoval o tom ředitel vatikánské tiskové kanceláře Matteo Bruni.

Zuppi byl v Moskvě již 28. a 29. června 2023, což byla druhá etapa jeho mise po návštěvě Kyjeva, během níž se setkal také s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Během 48 hodin na ruské půdě se kardinál setkal s moskevským patriarchou Kirillem. Jednalo se o „plodnou“ schůzku, jak informoval Svatý stolec, a zdůraznil, že kardinál Kirillovi předal „pozdravy Svatého otce“ a „projednal humanitární iniciativy, které by mohly usnadnit mírové řešení konfliktu“.

Kardinál měl poté dvě oddělená institucionální setkání, nejprve s Jurijem Ušakovem, asistentem prezidenta Vladimira Putina pro zahraničněpolitické záležitosti, a poté s Marií Lvovou-Belovou, komisařkou pro práva dětí. Při těchto rozhovorech byl silně zdůrazněn humanitární aspekt iniciativy a také potřeba, aby bylo možné dosáhnout „tolik žádoucího míru“. Zejména s Lvovou-Belovou Zuppi diskutoval o tzv. humanitárních otázkách týkajících se „vojenských operací“ a ochrany práv dětí. V centru pozornosti byla otázka více než 19 tisíc ukrajinských nezletilých dětí násilně odvlečených do Ruska, tedy problém, kvůli němuž prezident Zelenskyj požádal Svatý stolec o pomoc při své audienci u papeže Františka v květnu 2023. Žádost zopakoval také při audienci ve Vatikánu minulý pátek, během níž se ukrajinský vůdce zaměřil na všechny ukrajinské vězně. Nejen na děti, ale také na novináře.

Díky Zuppiho aktivitě se řada ukrajinských dětí, které okupační vojska převezla do Ruska, mohla vrátit domů. V minulých měsících místopředsedkyně ukrajinského parlamentu Olena Kondratiuková - při zveřejnění setkání s předsedou italské biskupské konference v Římě - kardinálovi poděkovala a zdůraznila, že „humanitární diplomacie“ Svatého stolce přinesla významné výsledky. Patří mezi ně propuštění dvou kněží redemptoristů, kteří byli zatčeni v listopadu 2022 a 29. června je Rusko propustilo v rámci výměny vězňů s Ukrajinou. Úspěch, za který sám Zelenskyj vyjádřil Svatému stolci vděčnost.

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Válka na Ukrajině