Tiskové středisko Svatého Stolce oznámilo, že kardinál Matteo Zuppi, který je pověřený papežem Františkem vedením mírové mise mezi Ukrajinou a Ruskem, tento týden odcestuje do Washingtonu. Kardinál přicestuje jen několik týdnů poté, co Bidenova administrativa oznámila, že na pomoc Ukrajině posílá dalších 800 milionů dolarů na zbraně včetně kazetových bomb, které většina zemí včetně Svatého stolce zakázala.
Zuppi bude v hlavním městě USA od 17. do 19. července a doprovázet ho bude úředník vatikánského Státního sekretariátu.Návštěva se uskuteční v rámci mise na podporu míru na Ukrajině. Jejím cílem je zejména výměna názorů a stanovisek k současné tragické situaci a podpora humanitárních iniciativ na zmírnění utrpení nejvíce postižených a nejzranitelnějších lidí, zejména dětí, uvádí se ve vatikánském prohlášení. Tiskové středisko Svatého stolce zatím nezveřejnilo, s kým se Zuppi během své třídenní návštěvy setká.
Spojené státy jsou hlavním poskytovatelem vojenské podpory Ukrajině od doby, kdy byla země 24. února 2022 napadena Ruskem. Do dnešního dne USA poslaly na Ukrajinu vojenskou pomoc ve výši 41,3 miliardy dolarů, uvádí americké ministerstvo obrany. Poslední kolo podpory vyvolalo kritiku ze strany Konference katolických biskupů Spojených států (USCCB) i biskupských konferencí z jiných zemí zvláště kvůli zahrnutí kazetových bomb do vojenského balíčku. Kazetové bomby představují obzvláště vážnou hrozbu pro civilní obyvatelstvo kvůli tomu, že zasahují rozsáhlá území a často vybuchují až dlouho po dopadu.
Sto dvacet tři zemí podepsalo v roce 2008 Úmluvu o zákazu kazetové munice, která výslovně zakazuje používání, přepravu, výrobu a skladování této munice. Spojené státy spolu s Ruskem a Ukrajinou však tuto úmluvu nepodepsaly. V prohlášení, které následovalo po oznámení Bidenovy administrativy, biskup David Malloy, vedoucí výboru pro mezinárodní spravedlnost a mír USCCB, zdůraznil, že američtí biskupové se již dlouho zasazují o to, aby americká vláda úmluvu podepsala.
"Papež František se zabýval úmluvami o kazetové munici a nabádal všechny země, aby se k těmto úmluvám zavázaly, aby již nebyly obětí min," napsal Malloy. !Ačkoli uznáváme ukrajinské právo na sebeobranu, musíme se i nadále modlit za dialog a mír, dodal. Připojuji se k našemu Svatému otci a podporuji a sdílím jeho morální obavy a úsilí."
Kardinál Zuppi hraje významnou roli v prosazování míru mezi Ukrajinou a Ruskem od chvíle, kdy ho papež František v květnu požádal, aby jménem Vatikánu vedl mírovou misi. Kardinál, který je arcibiskupem boloňským a předsedou italské biskupské konference, má silné vazby na vlivné mírotvorné společenství SantEgidio, laické katolické sdružení, které se účastnilo mírových jednání v mnoha zemích včetně Mosambiku, Jižního Súdánu, Konga, Burundi a Středoafrické republiky.
V rámci své mírové mise navštívil 5.–6. června Kyjev, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími politickými a náboženskými představiteli. Ve dnech 28.–29. června navštívil Moskvu, kde se setkal s patriarchou Kirillem, primasem ruské pravoslavné církve.
Zdroj: Catholic News Agency