Devadesátiletý kardinál Zen byl včera zatčen policejním oddělením zřízeným pro dohled nad národní bezpečností. Obvinění se týká „spolčení s cizími silami“ v souvislosti s jeho funkcí správce Fondu humanitární pomoci 612. Vatikánský tiskový mluvčí Bruni: „Svatý stolec velmi pozorně sleduje vývoj situace“.
Devadesátiletý kardinál Joseph Zen, který byl v letech 2002-2009 biskupem hongkongské diecéze, byl včera zatčen místními úřady. Kardinál byl večer zadržen policejním oddělením zřízeným pro dohled nad národní bezpečností Číny; podle místních zdrojů je v současné době na policejní stanici, kde je vyslýchán. Kardinál je obviněn ze „spolčení s cizími silami“ v souvislosti se svou funkcí správce Fondu humanitární pomoci 612, který podporoval prodemokratické protestující při úhradě soudních a lékařských výloh. „Svatý stolec se se znepokojením dozvěděl zprávu o zatčení kardinála Zena a s mimořádnou pozorností sleduje vývoj situace“, uvedl odpoledne ředitel vatikánského tiskového střediska Matteo Bruni v odpovědi na dotazy novinářů.
Kardinál Zen byl jedním ze správců organizace, která byla založena v roce 2019 a zrušena loni v říjnu. Kromě Zena úřady zatkly i další podporovatele fondu, včetně známé právničky Margaret Ng, bývalé opoziční poslankyně, akademika Hui Po-keunga a písničkářky Denise Ho.
Místní média o zatčení informovala s tím, že vyšetřování orgánů činných v trestním řízení se zaměřuje na údajné „spolčení“ Fondu 612 se zahraničními silami, což je v rozporu se zákonem o národní bezpečnosti, který Peking zavedl v červnu 2020. Obvinění, kterému čtveřice zatčených čelí, je jedním ze čtyř trestných činů podle městského – a mezinárodně odsuzovaného – zákona o národní bezpečnosti, jehož cílem je potlačit prodemokratické protesty v Hongkongu. Dalšími trestnými činy jsou podvracení, separatismus a terorismus, za které lze uložit až doživotní trest odnětí svobody.
Některá hongkongská média již v minulých měsících obvinila emeritního biskupa z podněcování studentů ke vzpouře v roce 2019 proti řadě vládních opatření. Zen se v minulosti také exponoval při kritice pronásledování náboženských komunit čínskou komunistickou stranou.
Přeložila: Jana Gruberová