Kardinál Rainer Maria Woelki nabídl papeži Františkovi svou rezignaci na funkci představitele německé katolické arcidiecéze Kolín nad Rýnem.
Arcidiecéze oznámila kardinálův krok 2. března, na Popeleční středu, v den, kdy se po období „modliteb a rozjímání" vrátil do čela arcidiecéze, informovala německojazyčná zpravodajská agentura CNA Deutsch.
Arcidiecéze uvedla, že papež pověřil 65letého kardinála, aby se 2. března znovu ujal své služby, dokud nebude rozhodnuto o jeho rezignaci. Woelki období přerušení výkonu funkce započal koncem září 2021 „na vlastní žádost“ poté, co ho papež František potvrdil ve funkci a nařídil apoštolskou vizitaci po ostré kritice postupu arcidiecéze v případech zneužívání.
V postním pastýřském listě zveřejněném ve středu Woelki uvedl: „Jistě, uvědomuji si, že situace se od října loňského roku nijak neusnadnila. Odmlka sama o sobě žádné problémy neřeší.“ O jakémkoli smíření lze „uvažovat, pokoušet se o něj a konkrétně ho uskutečnit pouze ve spolupráci“, nikoli tím, že si vezmeme čas na oddech, dodal německý kardinál.
Kolínská arcidiecéze dále uvedla: „Kardinál by dnes rád vyjádřil vděčnost za modlitby podpory, povzbuzení a množství dopisů, e-mailů a pohlednic s podporou z kolínské arcidiecéze i ze zahraničí.“ „Kardinál by také rád poděkoval všem, kteří v posledních týdnech a měsících převzali v arcidiecézi odpovědnost,“ stálo v prohlášení.
Vatikán 24. září 2021 uvedl, že papež požádal kardinála, aby po určité době odmlky pokračoval ve vedení arcidiecéze v západním Německu. Vysvětlil, že vyšetřování nezjistilo žádné důkazy o tom, že by Woelki v souvislosti s případy zneužívání jednal protiprávně. „Nicméně kardinál Woelki se dopustil také velkých chyb v přístupu k otázce vyrovnání se se zneužíváním celkově, zejména na úrovni komunikace,“ uvedl. „To významně přispělo ke krizi důvěry v arcidiecézi, která znepokojila mnoho věřících.“
Svatý stolec poznamenal, že papež a Woelki vedli v září 2021 „dlouhý rozhovor“. „Svatý otec s kardinálem Woelkim počítá, uznává jeho loajalitu ke Svatému stolci a jeho starost o jednotu církve,“ uvedl. „Zároveň je zřejmé, že arcibiskup a arcidiecéze potřebují čas na pauzu, obnovu a smíření. To přimělo papeže Františka, aby kardinálu Raineru Marii Woelkimu na jeho vlastní žádost udělil období duchovního volna, které začne v polovině října a potrvá do začátku postní doby příštího roku.“
Woelki není jediným německým arcibiskupem, který nabídl svou rezignaci. Hamburský arcibiskup Stefan Heße nabídl své odstoupení v březnu 2021 a požádal o „okamžité uvolnění“ ze všech povinností. Papež František jeho rezignaci v září téhož roku odmítl. Německý prelát byl v letech 2006-2012 zodpovědný za pastoraci v kolínské arcidiecézi. V letech 2012 až 2015 působil jako generální vikář a 14. března 2015 byl vysvěcen na hamburského arcibiskupa.
V červnu 2021 odmítl papež František rezignaci dalšího německého církevního představitele, mnichovského a freisingského kardinála Reinharda Marxe. Marx v květnu 2021 napsal papeži Františkovi dopis, v němž mu nabídl rezignaci v souvislosti s dopady krize kolem zneužívání duchovními v Německu. Papež jeho rezignaci odmítl, ale Marx jen o několik dní později potvrdil, že nevylučuje, že nabídne svou rezignaci podruhé.
Překlad: Terezie Kvapilíková