O slavnosti Božího těla viceprefekt dikasteria pro evangelizaci jako papežův vyslanec uzavřel třetí národní eucharistický kongres v Konžské demokratické republice.
Dvojí výzvou – abychom neplýtvali pravým pokrmem, který dává autentický život, jímž je Ježíš v podobě chleba a vína, a abychom se vystříhali falešných pokrmů a jedovatých nápojů, které oslabují a ničí vzájemné porozumění, úctu, odpuštění, sounáležitost a službu – zakončil kardinál Luis Antonio G. Tagle v neděli 11. června, o slavnosti Božího Těla, třetí Národní eucharistický kongres v Konžské demokratické republice, který se konal od 4. června v Lubumbashi. Víceprefekt Dikasteria pro evangelizaci, Sekce pro první evangelizaci a nové místní církve, se ho zúčastnil jako papežův zvláštní vyslanec, aby poté v pondělí 12. června pokračoval ve své misi, když se přesunul do Gomy, hlavního města trýzněného regionu Severní Kivu, kde se setkal s uprchlíky prchajícími z oblastí konfliktů a nedávné erupce sopky Nyiragongo.
Kardinála, kterého papež František jmenoval 25. dubna svým vyslancem ve třetím největším městě Konžské demokratické republiky, doprovázeli místní kněží Georges Kalenga Masuka, druhý zástupce generálního sekretáře Národní biskupské konference, a Yvon Kilongo Kafuku, ředitel pastoračního centra hostitelské arcidiecéze. Spolu s arcibiskupem z Lubumbashi byli na stadionu Mazembe přítomni téměř všichni biskupové této velké africké země a věřící zastupující všechny diecéze. „Stále se obracejte k Ježíši, Chlebu života: jako rodina, jako církev, jako lid; hladovějte a žízněte po něm; přicházejte k němu, přebývejte v něm a žijte v něm. Milujte se navzájem a služte si navzájem na Jeho památku“, zaznělo z úst kardinála Tagleho.
Na začátku své homilie papežský vyslanec přinesl Konžanům otcovské pozdravy papeže Bergoglia, v současné době hospitalizovaného v nemocnici Gemelli, a připomněl jeho nedávnou návštěvu hlavního města Kinshasy ve dnech 31. ledna až 3. února. Poté komentoval liturgická čtení (Dt 8, 2-3. 14-16, 1 Kor 10, 16-17 a J 6, 51-58) a téma kongresu, který se konečně slavil po třech letech odkladů. Filipínský kardinál hovořil o eucharistii a rodině, přičemž varoval před hladem po penězích, obdivu a poctách.
„Chtěli bychom poslední módu, nový mobilní telefon a nejnovější zbraň či raketu. Příliš jsme se živili hněvem, závistí a soutěživostí. Pijeme ze studny chamtivosti, korupce a manipulace“. Varoval však, že tyto potraviny a nápoje, které příliš známe a milujeme, nejsou zdravé. Způsobí, že onemocníme my, naše rodiny i svět. „Chudé učiní ještě chudšími. Mohou nás dokonce zabít a vyhladit Zemi. Naopak živit se Kristovým tělem darovaným za lidstvo znamená jíst jeho pokoru, jeho štědrost a jeho lásku. Pít jeho krev prolitou za nás znamená pít jeho soucit, jeho spravedlnost a jeho odpuštění“.
„Žít z Božího Slova, které se stalo tělem a krví, znamená žít tak, jak žil on, vždy v synovském společenství s Bohem a vždy v bratrském společenství s našimi bratry a sestrami, zejména s těmi nejslabšími a nejzapomenutějšími. A právě proto“, zdůraznil papežský vyslanec, „se Boží rodina rodí z eucharistie, která z nás činí Boží rodinu. I když je nás mnoho, i když se od sebe lišíme, v Ježíši Kristu jsme jedna rodina. A životem této rodiny je láska Ducha Svatého, která nás nechává růst“, vyzdvihl kardinál Tagle před závěrečnou výzvou, aby konžští věřící „lámali a sdíleli chléb, kterým je Ježíš, a tak budovali společenství a rodinu“.