Národní eucharistický kongres, který se konal v americkém městě Indianapolis od 17. do 21. července vyvrcholil mší svatou, kterou sloužil kardinál Luis Antonio Tagle, proprefekt dikasteria pro evangelizaci. Ve své homilii vyzval k obnovení úsilí o eucharistické a misijní obrácení.
Kardinál Tagle při reflexi na téma Národního eucharistického kongresu "Zůstaňte ve mně" zdůraznil, že Ježíšovo poslání je darem od Otce. „Ježíš je poslán, aby byl Otcem darován druhým,“ uvedl a dodal, že eucharistie je ztělesněním tohoto daru, neboť Ježíš obětuje své tělo a krev za život světa.
Tagle, který na kongres do USA přijel jako zvláštní vyslanec papeže Františka, vyzval věřící, aby se na svůj vlastní život a na svět dívali spíše z hlediska daru než pouhého úspěchu. „Na sebe, lidi, věci, práci, společnost, události a stvoření se musíme vždy dívat optikou daru,“ řekl a varoval, že ztráta této perspektivy vede k sebestřednosti a nedostatku misionářské horlivosti.
Homilie se dotkla i náročné reality učedníků, kteří opustili Ježíše, jak o tom píše apoštol Jan v 6. kapitole. Kardinál proto vyzval přítomné k introspekci a položil otázku, zda k tomuto odcizení někdy nepřispívá i činnost církve. „Je možné, že my, učedníci, přispíváme k tomu, že se ostatní od Ježíše vzdalují?“ ptal se a znovu vyzval k opravdovému životu v eucharistii a její proměňující moci. Kardinál připomněl, že je potřebné přijímat ty, kteří se cítí být na okraji společnosti, jako jsou chudí, migranti a starší lidé, a zajistit, aby se cítili součástí církevního společenství.
Kardinál Tagle ve své homilii také upozornil, že ti, kdo se rozhodnou zůstat s Ježíšem, musí být připraveni nechat se jím poslat. "Nesmíme si Ježíše nechávat pro sebe. To není učednictví. To je sobectví," řekl a vyzval věřící, aby se o lásku a soucit, který obdrželi od Ježíše, dělili s těmi, kteří jsou unavení, ztracení a rozdělení. Nechat se poslat, znamená být opravdovými misionáři. Při této příležitosti kardinál také zdůraznil důležitost Světové misijní neděle, která se bude slavit 20. října. Výtěžek ze sbírky je podporou pro více než 1100 území po celém světě, která potřebují pomoc. Spolu s apoštolským nunciem USA, karidnálem Chritophem Pierre, představili materiály k 98. Světové misijní neděli.
Papež František zvolil jako letošní téma Světové misijní neděle „Jděte a pozvěte všechny na hostinu“. Kardinál Tagle vyzval přítomné k modlitbě za misie a ptal se: „Modlíme se za misie v naší farnosti? Sdílíme informace o tom, že mnoho národů na světě potřebuje slyšet evangelium, nebo jsme Světovou misijní neděli zredukovali na druhou sbírku?“ Připomněl, že "musíme znovu probudit tento rozměr církve jako univerzální misie a podpořit v tomto úsilí papeže Františka, protože papež je prvním misionářem.“
„Volávají mi biskupové z Asie a Afriky a často během prvních tří minut neslyším žádná slova, jen vzlykání,“ řekl kardinál Tagle. „Jsou to ti, kteří se spoléhají na Světovou misijní neděli.“ „Kdybyste se o tyto skutečnosti a příběhy podělili se svými lidmi, jsem si jist, že by jejich srdce zahořela.“
Na závěr kardinál Tagle přečetl dopis papeže Františka, který jeho prostřednictvím žehnal všem přítomným a ujistil je o svých modlitbách. V dopise vyjádřil naději, "že účastníci kongresu, kteří jsou si plně vědomi univerzálních darů, které dostávají z nebeského pokrmu, je budou schopni předávat dalším."
Papežský vyslanec Tagle ještě připojil příběh ze své farnosti, který podle něj ilustruje potřebu prožívat eucharistii nejen v kostele, ale v každodenním životě. Jednalo se o příběh ženy, jejíž mimořádná zbožnost ji vedla k tomu, aby byla v kostele přítomna vždy a při všech příležitostech. Když jí však kněz poděkoval za její zbožnost a požádal ji, aby poděkovala své rodině za to, že jí umožnila sloužit v kostele, odpověděla, že její neustálá přítomnost pramení z toho, že se chce vyhnout své rodině.
Nakonec kardinál dodal, že když kněz nebo jáhen řekne: "Mše skončila. Jděte v Kristově pokoji“, prosím, jděte! A o to, co jste slyšeli, čeho jste se dotkli a co jste zakusili, se musíte podělit s ostatními!"
Zdroj: Vatican News, francouzská sekce