Zajímavé životopisné čtení o velké historické postavě katolické církve, která byla beatifikována papežem Františkem 12. září 2021, přináší kniha Kardinál Stefan Wyszyński - Nekorunovaný král Polska.
Tato publikace stručně a věcně přibližuje život i službu jednoho z nejskvělejších Poláků 20. století. Jeho osobnost se trvale zapsala do polských poválečných dějin i do dějin církve v Polsku i za hranicemi. Životopis potěší především zájemce o dějiny církve 20. století a ty, které zajímá období a metody komunistického režimu. Ovšem i nám, čtenářům historií nepolíbeným, může kniha mnoho dát.
Kniha Kardinál Stefan Wyszyński - Nekorunovaný král Polska obsahuje devět kapitol mapující život kardinála Wyszyńského od jeho narození přes studia, první roky kněžské služby, dobu okupace, poválečná léta, činnost po jmenování biskupem a primase až po internaci. Každá z těchto kapitol je uvedena citací z deníkových zápisků S. Wyszyńského, což knihu oživuje a dává jí příjemný rytmus. Kniha ukazuje ohromující šíři náboženských a společenských aktivit primase na základě rozsáhlých zdrojů a četných článků. Přitom není v žádné své části nikterak rozvleklá, ani nestravitelně hutná. Mapování aktivit a funkcí, které S. Wyszyński během svého života zastával, je bez přehánění ohromující. Období okupace, poválečné působení ve funkci biskupa, služba primase a jeho potýkání s vládnoucí komunistickou mocí a státní bezpečností pak vysloveně napínavé.
Stefan Wyszyński vyrůstal v atmosféře hluboké katolické víry, mariánské úcty a vlastenectví: „Po Bohu je pro nás tou největší láskou Polsko! Po Bohu musíme zachovat věrnost především naší vlasti a polské národní kultuře,“ vybízel často. Výčet jeho aktivit jen v prvních letech jeho kněžské služby nastiňuje jeho celoživotní zápal pro službu druhým i oblasti, kterým se nejvíce věnoval. Byl vychováván v úctě “k člověku, lidské práci a chlebu”, a aktivně se zapojoval do obrany práv dělníků, “čímž si od některých jízlivců vysloužil dokonce přezdívku „páter komunista“.
“Autorům knihy se podařilo představit primase jako člověka, který dokázal být znamením odporu tam, kde to bylo nezbytné, když se nehodlal smířit se zlem lidí a institucí tvořených těmito lidmi, ale na druhé straně i jako toho, který dokázal všude, kde to bylo možné, přijmout kompromis ve prospěch budování společného, jakkoli nedokonalého dobra.”
Výčet jeho činností, aktivit a míra zapojení do veřejného života a služby druhým vede při četbě knihy dříve či později k zamyšlení. Kolik toho v běžném dni, týdnu, roce zvládám já? Kde bych mohl(a) vystoupit ze své komfortní zóny a nabídnout své síly druhým? A vůbec, kolik je toho potřeba, abych mohl žít dobrý život?
Útoky na primase a na polskou církev během oslav 1000. výročí christianizace Polska vedle zavádění nenávistného jazyka třídního boje do médií, vytváření napětí, podezírání z nepřátelské činnosti vůči systému vedlo primase roku 1967 k vyhlášení “Společného křížového tažení lásky.” V abecedě tohoto tažení předložil pokyny pro život, které se mohou stát mottem pro život každému z nás.
„Měj v úctě každého člověka, protože v něm žije Kristus. Buď vnímavý vůči druhému, je to tvůj bratr. O všech smýšlej dobře – o nikom nesmýšlej špatně. (…) O druhých mluv vždycky dobře (…). S každým hovoř jazykem lásky. Nezvyšuj hlas. Nenadávej. Nepůsob nepříjemnosti. Nikoho nerozplač. Uklidňuj a buď laskavý. Odpouštěj všechno a všem. Nechovej v srdci nevraživost. Vždycky podej ruku ke smíru jako první. Všude jednej ve prospěch bližního. (…) Měj činorodý soucit s trpícími. Ochotně přispěchej s útěchou, radou, pomocí, srdcem. Pracuj svědomitě, protože z plodů tvé práce mají užitek druzí, tak jako ty máš užitek z plodů práce jejich. Zapoj se do společné pomoci bližním. Otevři se chudým a nemocným. Rozděl se s druhými. Snaž se vidět potřebné ve svém okolí. Za všechny se modli, i za nepřátele.“
Tuto knihu můžete zakoupit na našem e-shopu eshop.cirkev.cz.