Kardinál Christoph Schönborn odcestuje od 2. do 6. listopadu do Bahrajnu, kde se zúčastní „Bahrajnského fóra pro dialog“ a zásadních bodů programu papežovy návštěvy. Jeho účast na Bahrajnském fóru pro dialog se uskuteční po konzultaci s Vatikánem, řekl vídeňský arcibiskup agentuře Kathpress.
Kard. Schönborn se zúčastní ekumenické modlitby za mír s papežem v katedrále Panny Marie Arabské v Awali (4. listopadu) a papežské mše na národním stadionu v Bahrajnu (5. listopadu). Ještě předtím je však od 3. listopadu na programu dvoudenní „Bahrajnské fórum pro dialog“. Tento summit pořádá Nejvyšší rada pro islámské záležitosti v Bahrajnu ve spolupráci s Muslimskou radou starších. Podle organizátorů se bude diskutovat o tématech, jako je globální soužití, úloha náboženských vůdců při řešení současných výzev a globální mezináboženský dialog pro světový mír. Papež František se zúčastní závěrečného ceremoniálu této konference.
V rozhovoru pro Kathpress kardinál Schönborn zdůraznil dva hlavní aspekty papežovy návštěvy: na jedné straně povzbuzení místních katolíků a na straně druhé setkání s politickými a náboženskými představiteli ve společném zájmu o mír, ochranu stvoření a lidskou důstojnost. Schönborn poukázal na naléhavost mezináboženského dialogu a vyzdvihl tři základní společné rysy všech náboženství: společný původ, neboť „jsme jedna lidská rodina“, odkaz na transcendenci a společnou odpovědnost za spravedlnost a mír.
„Všichni lidé jsou jedna velká rodina. Různé kultury nebo jazyky jsou nakonec jen rozdíly v rámci jedné velké rodiny,“ uvedl vídeňský arcibiskup. Totéž zdůraznil i papež František v encyklice Fratelli tutti a stejná slova najdeme i v encyklice papeže Pia XII. Mit brennender Sorge z roku 1939, v níž se ostře postavil proti jakékoli formě rasismu.
Za druhé, všechna náboženství mají společný odkaz na transcendenci. To je široký základ, na kterém je možné vést dialog, řekl rakouský kardinál. A za třetí Schönborn podtrhl společnou odpovědnost za spravedlnost, milosrdenství a mír ve světě. „Všem náboženstvím je společná myšlenka konečné spravedlnosti, všichni se jednou budeme muset zodpovídat za své činy. Kromě toho existuje milosrdenství, které prostupuje všemi náboženstvími. Všechna náboženství se pohybují mezi těmito dvěma pilíři. Velké rozdíly jsou samozřejmě i v obsahu. Ale i o tom musíme mluvit,“ sdělil kard. Schönborn.
Mezináboženské konference v Bahrajnu se zúčastní přibližně 200 náboženských představitelů, vědců a dalších osobností. Schönbornův blízkovýchodní poradce Manuel Baghdi, který bude kardinála v Bahrajnu doprovázet, rovněž zdůraznil význam fóra a naléhavost dialogu. Připomněl setkání papeže Františka a velkého imáma Al-Azharu Ahmada al-Tajíba v Abú Zabí v roce 2019 a dokument o bratrství všech lidí, který oba podepsali. Toto setkání a dokument jsou nezbytným základem pro další mezináboženský dialog, vyzdvihl. Podle programu se papež František během své návštěvy Bahrajnu znovu soukromě setká s velkým imámem, poznamenal Baghdi.