Více než čtyři tisíce lidí se v sobotu 18. ledna zúčastnilo ve Vídni děkovné mše a rozloučení s kardinálem Christophem Schönbornem u příležitosti 30 let jeho působení ve funkci arcibiskupa rakouského hlavního města. Pro kardinála Schönborna, kterému bude 22. ledna 80 let, to bylo pravděpodobně poslední veřejné vystoupení v této funkci.
V katedrále svatého Štěpána byli přítomni rakouští biskupové, zástupci dalších náboženských společenství, včetně spolkového kancléře Alexandera Schallenberga a autorit z oblasti politiky a společnosti. Přítomen byl také prezident Rakouské republiky Alexander Van der Bellen, který Schönborna ocenil jako „muže naslouchání, dialogu a míru“, který vždy stojí „na straně slabých, vyloučených a znevýhodněných“ a „ne vždy se líbí politicky mocným“. Děkovné mše svaté se zúčastnili rovněž zástupci českých a moravských diecézí. Litoměřický biskup Stanislav Přibyl, v jehož diecézi se kardinál Schönborn narodil, a kterou musel s rodiči opustit. Brněnskou diecézi, s jehož diecézí vídeňská arcidiecéze sousedí, zastupoval biskup Pavel Konzbul a generální vikář Pavel Kafka.
Kardinál Schönborn je stavitelem mostů, a to i vůči jiným náboženským společenstvím, řekla hlava rakouského státu: „Vážený pane kardinále, vždy jste se zastával lidí, kteří jsou na okraji společnosti, v souladu s hodnotami evangelia: soucit, láska, starostlivost o chudé, pozornost k těm, kteří jsou v nouzi. Můžete být na sebe hrdý,“ dodal Van der Bellen.
Kardinál Schönborn svou homilii věnoval vděčnému pohledu na Rakousko a zdůraznil význam úspěšného společenského soužití: „Soucit je to, co dělá společnost lidskou. Nedostatek soucitu zatěžuje společnost i nás samotné“. Jeho vlastní příběh uprchlíka charakterizoval naléhavý apel na solidaritu: „Mít srdce pro uprchlíky je součástí lidskosti."
Slavnost byla nejen příležitostí k vděčnosti, ale také k zamyšlení nad odchodem mnoha věřících z katolické církve. „Dnes je pro mě obzvlášť bolestné vidět kontrast mezi radostnou slavností díkůvzdání, kterou slavíme, a velkým loučením s církví, k němuž se dnes v tichosti uchyluje řada lidí,“ řekl Schönborn s odkazem na 85 tisíc věřících, kteří jen v roce 2023 církev opustili. Kardinál hovořil o „náboženském analfabetismu“, který však lze považovat i za příležitost k novému hledání smyslu a víry. Výzva Ježíše Krista „následuj mě“ charakterizovala Schönbornův život a je nevyčerpatelným zdrojem naděje pro všechny generace.
Na závěr kardinál znovu zdůraznil důležitost vděčnosti. „Děkujeme, že můžeme žít v míru. To nelze považovat za samozřejmost,“ uvedl a ocenil příklad dobrého soužití různých náboženství v Rakousku a dodal, že na něj udělala dojem nová a silnější religiozita mladé generace, o níž svědčí nedávná studie veřejnoprávní televize ORF.
Zdroj: Vatican News, italská sekce, redakčně upraveno