Konkláve je chvílí hlubokého mlčení a rozlišování před Bohem, nikoli politickým rozhodováním v parlamentu. Připomněl to kardinál Christoph Schönborn v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas. Osmdesátiletý emeritní arcibiskup Vídně se už samotného konkláve účastnit nebude, aktivně se však zapojuje do generálních kongregací kardinálů, které volbě papeže předcházejí.
Kardinál Schönborn zdůraznil, že právě v těchto dnech mají kongregace zásadní význam, protože většina kardinálů se navzájem téměř nezná. Jen několik málo z nich je známějších díky své dosavadní službě. Je proto potřeba čas na vzájemné poznání, a to nejen během formálních setkání, ale i v rámci neformálních rozhovorů podle geografické blízkosti či podobné duchovní citlivosti. „Nic nenahradí osobní setkání,“ dodává emeritní vídeňský arcibiskup.
Podle kardinála Schönborna je nyní nejdůležitější si uvědomit obrovskou odpovědnost za volbu budoucího biskupa Říma. Připomněl, že samotná volba se uskuteční v Sixtinské kapli pod freskou Posledního soudu Michelangela Buonarrotiho, a že každý kardinál bude přísahat před Bohem, že dá svůj hlas tomu, o kom bude věřit, že ho vybral Bůh.
„Konkláve je čas velké odpovědnosti, ale i radosti,“ zdůraznil kardinál Schönborn. „Jsme shromážděni kolem Krista, který je mezi námi přítomen, a víme, že můžeme počítat s pomocí Ducha Svatého. Navíc si uvědomujeme, že miliony věřících na celém světě se za nás a za naše rozhodnutí modlí.“
Kardinál Schönborn se v minulosti podílel na volbě papeže Benedikta XVI. i papeže Františka a patří mezi nejrespektovanější osobnosti kardinálského kolegia.
Zdroj: Vatican News, polská sekce