Libanonský kardinál, maronitský patriarcha Antiochie, zdůrazňuje, že cestou do Bahrajnu papež pokračuje v cestě započaté dokumentem o lidském bratrství, který podepsal v únoru 2019 v Abú Zabí s velkým imámem Al-Azharu, a encyklikou Fratelli tutti. "František nás vyzývá, abychom žili společně v naší pluralitě," vysvětluje, "a jeho slova nás povzbuzují, abychom vydávali svědectví o Kristu ve společnosti."
"Myslím, že papež chtěl těmito cestami, a tato je podle mého názoru pátá, do arabských zemí nebo zemí s muslimskou většinou a kde žijí křesťané, pokračovat v cestě započaté dokumentem podepsaným s šejchem Al-Azharu v Abú Dhabí a encyklikou Fratelli tutti." Tak hodnotí libanonský kardinál Béchara Boutros Raï, maronitský patriarcha Antiochie, který v sobotu ráno koncelebroval mši na bahrajnském Národním stadionu v Riffě, význam této Františkovy páté cesty za mír a dialog do zemí s muslimskou většinou po Spojených arabských emirátech, Maroku, Iráku a Kazachstánu.
"V návaznosti na tyto dokumenty," zdůrazňuje patriarcha, "si myslím, že Svatý otec chtěl dát ještě silnější impuls k tomu, abychom šli kupředu a žili společně v naší pluralitě. Nikdy nesmíme odstranit pluralitu, protože nejsme stejní a musíme tuto skutečnost žít". Papež, uzavírá libanonský kardinál, "to vždy zdůrazňoval a nám křesťanům, kteří žijeme v arabském světě, to dodává odvahu zůstat a nedívat se na náš počet a neříkat si 'jsme menšina'. Ne, nemluvíme o menšině nebo většině, mluvíme o přítomnosti: křesťané jsou povoláni vydávat svědectví o Kristu a svých křesťanských hodnotách ve společnosti nebo tam, kde žijí. Jsou tedy obohaceni hodnotami společnosti, ve které žijí, a společnost je zase obohacena křesťanskými hodnotami. Návštěvu papeže v Bahrajnu jsem viděl v tomto duchu".