V nové naléhavé výzvě, kterou zveřejnila vatikánská média, vyzývá jeruzalémský latinský patriarcha k míru pro pásmo postižené katastrofou: „Lidé už nemají nic: chybí potraviny, voda a léky. Příměří je možné, stačí jen chtít.“ Místní církev se zavazuje k modlitbám a pomoci všem obyvatelům.
„Příměří v Gaze je stále naléhavější,“ znovu opakuje kardinál Pierbattista Pizzaballa a zároveň sděluje vatikánským médiím svůj pocit bolesti, který svědčí o situaci plné smrtí a chaosu. „Kromě strašlivého násilí způsobeného bombardováním je tu také krize běžného života. Chybí potraviny, léky, voda. Například naši křesťané uvaří jídlo, které jim musí vystačit nejméně na týden.“
V kardinálových očích jsou stále živé hrozné obrazy mužů, žen a dětí, kteří před několika dny přišli o život při snaze získat pár kousků humanitární pomoci. „Byl jsem zděšen chaosem, do kterého se celé pásmo propadlo. Nad územím neexistuje žádná forma kontroly a stále problematičtější příchod humanitární pomoci vše nesmírně komplikuje.“ Kardinál Pizzaballa nepovažuje za vhodné, že se nyní potraviny a základní potřeby shazují v balíčcích s padáky: „Je třeba systematičtějšího a koordinovanějšího řešení, protože tento druh pomoci navyšuje zmatek, tlačenice a úmrtí,“ zdůrazňuje.
Přesvědčení jeruzalémského patriarchy, které sdílí všechny hlavy církví Svatého města a kteří 1. března podepsali další společnou výzvu za mír je, že příměří v Gaze není chimérou, nedosažitelným snem. „Stačí ho chtít, prvky k jeho uskutečnění existují. Na obou stranách je nutná vůle ke kompromisu. Domnívám se, že dozrál čas pokusit se nastoupit na jinou cestu.“ A přestože stále existuje mnoho dilematických nejasností, podle kardinála nelze zpochybnit jednu věc: „Po této krizi, jedné z nejvážnějších za posledních 70 let, už nebudou ani Izraelci, ani Palestinci ochotni k dočasným řešením. Tyto události donutí všechny najít stabilní východisko. Dva národy, dva státy? Nevím. Technicky se mi to zdá obtížné, i když by to byla jediná možná cesta. Každopádně jakékoliv rozhodnutí musí oběma národům zaručit stabilitu a svobodu," podotýká.
Z výpovědi jeruzalémského patriarchy je patrná role místní církve, která se modlí, důvěřuje, stará se nejen o své vlastní potřeby, ale dokáže také pomáhat sousednímu obyvatelstvu. A také je pochopitelné, že se s určitou rezervou snaží být přítomna v komunikačních kanálech v roli prostředníka mezi zúčastněnými stranami.
Zdroj: Vatican News, italská sekce