Kardinál Pizzaballa navštívil Gazu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 5. 2024, 11.22

Jeruzalémský latinský patriarcha kardinál Pierbattista Pizzaballa ve středu 15. května navštívil farnost Svaté rodiny v Gaze, kam se vydal poprvé od vypuknutí izraelsko-hamaské války, aby vyjádřil solidaritu a podporu této malé komunitě.

image:Image 57/source/orig/56493_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-1.jpeg
Vatican Media

K Pizzaballovi se připojil P.Gabriel Romanelli, farář kostela Svaté rodiny a Alessandro de Franciscis, představený Suverénního řádu Maltézských rytířů. Účelem cesty bylo setkání s trpícím obyvatelstvem a jejich povzbuzení poselstvím naděje, solidarity a podpory.

“Cílem mé návštěvy bylo především být s nimi, obejmout je,“ řekl Pizzaballa ve videoposelství, které ve čtvrtek zveřejnil patriarchát. Dodal, že návštěva se uskutečnila s cílem ověřit podmínky, v jakých tamní lidé žijí a zjistit, co se dá udělat pro jejich zlepšení.

Během své návštěvy kardinál sloužil mši svatou a navštívil řecký pravoslavný kostel sv. Porfyria ve městě Gaza, kde osmnáct Palestinců přišlo o život při izraelském raketovém útoku 18. října 2023.

“Návštěva je také první etapou společné humanitární mise latinského patriarchátu a Suverénního řádu Maltézských rytířů ve spolupráci s Malteser International a dalšími partnery, jejímž cílem je dodávka životně důležitých potravin a lékařské pomoci obyvatelstvu v Gaze,“ uvedl patriarchát.

V prohlášení, které Maltézský řád vydal ve čtvrtek, se uvádí, že memorandum o porozumění zakládající společnou misi bylo mezi stranami podepsáno 14. května.

Od vypuknutí izraelsko-hamaské války v říjnu loňského roku hraje farnost Svaté rodiny, jediná katolická farnost v pásmu Gazy, klíčovou roli při poskytování duchovní a humanitární podpory místnímu válkou zničenému obyvatelstvu.

Zdroj: CNA

Konflikt ve Svaté zemi