Latinský jeruzalémský patriarcha, kardinál Pierbattista Pizzaballa, v rozhovoru pro Vatikánská média vyjádřil naději, že se podaří dosáhnout dohody, která ukončí tuto fázi války v Gaze, a zároveň upozornil, že stále přetrvává mnoho problémů.
„Vyhlídky jsou slibné.“ Takto se v rozhovoru pro Vatikánská média vyjádřil kardinál Pierbattista Pizzaballa, latinský patriarcha jeruzalémský, když komentoval výsledky jednání o příměří v katarském Dauhá.Když násilnosti na různých frontách pokračují, očekává se, že jednání budou obnovena v Káhiře, a to během několika dní.
Vaše Eminence, z Dauhá, kde probíhají jednání podporovaná USA, Egyptem a Katarem, zaznívá skrytý optimismus, který se zaměřuje na příměří v Gaze a propuštění izraelských rukojmích držených v Gaze. Věříte, že se tentokrát podaří dosáhnout cíle?
Ano, věřím, že v tuto chvíli jsou nejlepší podmínky pro dosažení dohody. Samozřejmě se vždy najdou tací, kteří mohou být proti, protože překážky nechybí, ale věřím, že dozrály podmínky k tomu, aby se tato fáze války konečně uzavřela, a v důsledku toho se také oddálila eskalace, rozšíření konfliktu přímým zásahem Íránu a rozšíření války také na Libanon.
Opakuji, že existuje mnoho obtíží, ale věřím, že existuje také obrovská snaha, nejen ze strany zprostředkovatelů, ale také ze strany Spojených států, tuto situaci uzavřít. Vyhlídky jsou slibné.
A v důsledku toho lze doufat, že hrozba íránského zásahu proti Izraeli bude zažehnána...
Ano. Nesmíme si dělat iluze. Konflikt ještě neskončil. Vidíme to zcela jasně v Gaze při neustálém bombardování, při tragédii, kterou má každý před očima a která nás stále nechává beze slov.
Ve skutečnosti bombardování v Gaze neustále pokračuje. Podle Hamásu byl 15. srpna překročen tragický milník 40 tisíc Palestinců, kteří byli v Gaze zabiti od útoku 7. října. Jak tuto situaci prožívá křesťanská komunita v Gaze?
Naše malá komunita, která se nachází na severu Gazy, ve městě Gaza, se snaží žít v této situaci co nejlépe a nejklidněji, i když je to obtížné. Aktivně se snažíme pomáhat obyvatelstvu pomocí, kterou se nám daří získávat nejen od Maltézských rytířů, ale i od mnoha dalších sdružení; naposledy od mennonitské církve, která nám poslala více než tisíc balíčků. Je velmi krásné vidět, jak i v této velmi vážné a tragické situaci existuje tolik solidarity.
Veškerá pozornost médií je upřena na Gazu a hranici s Libanonem, situace na Západním břehu Jordánu je den ode dne vážnější a znepokojivější. Co se k vám z těchto oblastí dostává?
To, co říkáte, je velmi pravdivé. Hodně se mluví o Gaze, což je správné, ale velmi vážná situace je také na územích na Západním břehu. Zrovna před několika dny došlo k pogromu nemalého počtu osadníků na palestinskou vesnici, který si vyžádal jednu oběť a četné škody.
Je to jen poslední epizoda v řadě událostí, které charakterizují tyto měsíce s neustálým a stále se zvyšujícím napětím na celém Západním břehu. Napětí, neustálé střety mezi osadníky a Palestinci, a to i za přítomnosti izraelských ozbrojených sil... Stručně řečeno, dochází k neustálému tlaku, který stále více komplikuje a ztěžuje život palestinského obyvatelstva.
Hrozí nebezpečí výbuchu, a proto musíme usilovně pracovat především na příměří v Gaze a pak také na obnovení pořádku, bezpečnosti a běžného života v co největší míře - pokud lze mluvit o běžném životě - na celém Západním břehu Jordánu.
Sečteno a podtrženo, musíme obrátit list. Není to jednoduché. To, co vidíme na Západním břehu, jak vždy říkám, je hmatatelným, konkrétním příkladem toho, jak nenávist, zášť a pohrdání vedou ke stále extrémnějším a těžko zvladatelným formám násilí. Musíme tedy vyvinout velké úsilí, a to nejen na politické, ale i na náboženské úrovni, protože pozadí tohoto násilí je také náboženské, abychom zajistili, že tito potížisti, tito extremisté jsou odstaveni stranou, izolováni a nebudou mít veškerou sílu, kterou mají nyní.
Zdroj: Vatican News, italská sekce