V papežské bazilice Santa Maria Maggiore v Římě proběhla 17. dubna odpoledne mše svatá u příležitosti 30. výročí vzniku samostatné České a Slovenské republiky. Slavnostní liturgie, které předsedal státní sekretář Svatého stolce kardinál Pietro Parolin, se zúčastnilo kromě diplomatického sboru i několik desítek krajanů z obou států.
Kardinál Pietro Parolin, který dříve navštívil Českou republiku v roce 2014 jako papežský legát u příležitosti oslav 25. výročí svatořečení svaté Anežky České, shrnul ve svém kázání historii křesťanské víry na území dnešního Česka a Slovenska a upozornil na spojení slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje s bazilikou Santa Maria Maggiore. Právě tam totiž v roce 869 papež Hadrián II. položením slovanských bohoslužebných knih na oltář a vyhlášením buly Gloria in excelsis Deo povolil používání staroslověnštiny v liturgii, což byl „významný moment křesťanské historie, protože se tak poprvé zavedl lidový jazyk do liturgického slavení“.
Co se týče moderní historie obou států, kardinál Parolin označil způsob rozdělení Československa v roce 1993 za příkladný: „Rozdělení Československa na dvě samostatné republiky proběhlo v míru. Dali jste tak celému světu výmluvnou lekci, že potřeby sebeurčení a nezávislosti se dají řešit ve vzájemném respektu, míru a opravdovém bratrství. (…) V průběhu staletí musely slovanské národy této oblasti čelit mnohým výzvám, mezi které patřil i útlak a cizí nadvláda. Ale duch nezávislosti a sebeurčení nebyl nikdy oslaben a díky velmi silnému dědictví evangelizace a kulturní identity dal po pádu komunistického režimu pokojně vzniknout České a Slovenské republice.“ Tuto dovednost pokojného řešení problémů vyzdvihl kardinál státní sekretář jako obzvlášť důležitou také pro dnešní dobu: „Dnes, ve světle konfliktů jako je válka na Ukrajině způsobená Ruskem, nepřestává být zkušenost dvou národů před 30 lety pramenem inspirace, jak řešit odlišnosti pokojně, skrze dialog a vzájemný respekt.“
Na závěr mše svaté zazněl chvalozpěv Te Deum na poděkování za 30 let pokojného soužití obou národů. Po něm ještě krátce promluvili velvyslanci České a Slovenské republiky u Svatého stolce a kardinál Parolin na konec pronesl přání, aby „světlo víry nepřestávalo svítit na tyto národy v čase, kdy se temnota znovu snaží přikrýt evropský kontinent“.