Svatý stolec se snaží zajistit propuštění izraelských rukojmí a zároveň vyzývá, aby byla věnována pozornost humanitární krizi v Gaze a varuje před možnou eskalací. Tyto poznámky k izraelsko-hamáské válce v pátek 27.října uvedl vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin, když odpovídal na otázky novinářů před vstupem na akci v římském Kapitolu.
V odpovědi pro média kardinál Parolin opakoval neustálé výzvy papeže Františka ve prospěch míru a postoj Svatého stolce k řešení konfliktu v podobě dvou států. "Pomyslete na to, co potkalo děti, které byly zabity Hamásem, ale také na mnoho dětí, které umírají pod bombami v Gaze," řekl kardinál. "Naše výzva se týká především jich, abychom brali ohled na jejich nevinnost, na jejich budoucnost."
Vatikánský státní sekretář zdůraznil, že je třeba, aby mír zvítězil nad válkou. Řekl: "Připojuji se k výzvě, kterou papež v této válce vyslovil a mnohokrát zopakoval, tedy aby důvody pro mír zvítězily nad násilím a válkou. Konkrétně se naše výzva týká propuštění rukojmí a pak humanitární krize v Gaze. To jsou dvě ohniska, na která se soustředí výzva a činnost Svatého stolce."
Svatý stolec i nadále podporuje řešení v podobě dvou států v regionu, potvrdil kardinál a dodal: "To byl vždy postoj Svatého stolce. Mnozí v něj již nevěří, mimo jiné kvůli všem událostem, které se odehrály. Pro nás však zůstává jediným schůdným řešením, které by mohlo zajistit budoucí mír a vyrovnané sblížení obou států, přímý dialog mezi oběma stranami."
Jeden z novinářů se kardinála Parolina zeptal na možnost zastoupení Svatého stolce v této krizi. "Domnívám se, že v tuto chvíli neexistují žádné velké možnosti, ale existuje možnost zastoupení místní církve prostřednictvím jeruzalémského latinského patriarchátu," řekl Parolin.
S odkazem na izraelské přípravy na plnohodnotnou invazi do Gazy kardinál řekl: "Zatím k tomu nedošlo. Doufáme, že nedojde ke zhoršení situace a že se ji podaří vyřešit jinak. Myslím si, že to velmi souvisí s otázkou propuštění rukojmí. Pokud by se podařilo vyřešit otázku rukojmí, pravděpodobně by nebylo tak naléhavé podniknout pozemní akce."
Kardinál rovněž uvedl, že Svatý stolec vyhodnocuje možnost, že by se papež František setkal s rodinami Izraelců, kteří byli zajati jako rukojmí. "Zvažujeme to," řekl a pokračoval "Viděli jsme, že jsou zde a že je přijaly italské instituce. Pro nás zatím nepadlo žádné konečné rozhodnutí, ale myslím, že do dnešního dne bude rozhodnuto."
Kardinál Parolin byl rovněž dotázán na nedávné telefonáty papeže s prezidentem Türkije Recepem Tayyipem Erdoganem a s prezidentem Spojených států Joem Bidenem. Kardinál poznamenal, že není obeznámen s obsahem rozhovoru s tureckým prezidentem, ale uvedl, že americký prezident se rovněž obává možné eskalace.
"Došlo ke kontaktům s USA, protože si myslíme, že USA mohou v tomto případě také sehrát důležitou roli," řekl. "Papež zopakoval, jaký je postoj Svatého stolce vůči Bidenovi, a byl vyslyšen, protože sám Biden – podle toho, co jsem slyšel – se obává možné eskalace a doufá, že se situace nezhorší." Kardinál státní sekretář zdůraznil, že "nikdy jsme nepoužili slovo 'příměří'; žádali jsme o pozornost pro humanitární situaci".
Kardinál Parolin rovněž připomněl válkou zmítanou Ukrajinu a "tragédii", které tato země čelí. "Nyní Ukrajina trochu ustoupila ze středu pozornosti, ale určitě i na této frontě nadále pracujeme," ujistil. "Nadále pracujeme zejména na humanitárním aspektu. Dnes se na Maltě koná setkání politických poradců na mírové platformě prezidenta Zelenského. Zúčastní se ho také nuncius. Včera jsem natočil video, abych řekl, že nadále věnujeme pozornost tragédii na Ukrajině a potřebě zapojit všechny do hledání řešení," uvedl Parolin.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce