Státní sekretář Svatého stolce jako papežův vyslanec pokračuje v pastorační návštěvě dvou afrických zemí, Konžské demokratické republiky a Jižního Súdánu, která má nahradit odloženou apoštolskou cestu papeže Františka do těchto států.
V pondělí 4. července odpoledne se kardinál Pietro Parolin z hlavního konžského města Kinshasa vydal do jihosúdánského hlavního města Džuba. Zde se v úterý 5. července v pozdním odpoledni setkal s nejvyššími státními představiteli – prezidentem Jihosúdánské republiky Salvou Kiirem Mayarditem a s jejím prvním viceprezidentem Riekem Macharem. Dnes – ve středu 6. července – je na programu jeden z nejvýznamnější bodů jihosúdánského pobytu: návštěva v táboře Bentiu, kde žijí desítky tisíc vysídlenců ve zcela nedostatečných hygienických podmínkách.
Kardinál Parolin vyhodnotil první etapu své cesty v prohlášení k vatikánským médiím: „Návštěva v Konžské demokratické republice byla velmi krásným, intenzivním a pozitivním momentem. Přinejmenším první dojmy potvrzují, že posloužila právě k tomu, aby tlumočila papežovu přítomnost a náklonnost obyvatelstvu a církvi, které ho s takovou nadějí očekávaly“, uvedl kardinál Parolin a dodal: „Doufám, že se to všechno bude opakovat i v Jižním Súdánu“.
Kardinál Parolin k jihosúdánskému prezidentovi: Jedině mír má cenu
Jediný boj, který je třeba vést, je boj za mír. S tímto poselstvím se vatikánský státní sekretář v úterý odpoledne obrátil na jihosúdánského prezidenta Salvu Kiira. Bezprostředně po schůzce s Kiirem se kardinál Parolin setkal s prvním viceprezidentem Riekem Macharem a potvrdil vůli Svatého stolce pomoci při realizaci mírového procesu v zemi. Kiir a Machar spolu dlouho bojovali, než se jim díky vyjednávání podařilo dohodnout na obsazení příslušných postů. Kard. Parolin v této souvislosti jasně řekl: „Jediný boj, který je třeba vést, je boj za mír a rozvoj. Je to boj, který musíme vést společně. Mír a rozvoj jsou dvě věci, které spolu souvisejí: Bez míru není rozvoje. A absence míru je zdrojem nestability a nespokojenosti“.
Salva Kiir doufá v budoucí papežskou návštěvu
První slova při zhruba půlhodinové schůzce s jihosúdánským prezidentem se samozřejmě týkala papeže Františka, jeho zdraví a odložené cesty do Afriky. Stejně jako v minulých dnech v Konžské demokratické republice zopakoval kardinál Parolin, že si papež František přeje vycestovat, jakmile to dovolí okolnosti, zejména zdravotní. „Jsem si papežovou návštěvou jistý“, zdůraznil Salva Kiir a ubezpečil, že jeho země je na tuto důležitou návštěvu připravena a že všichni křesťané různých vyznání se spojili v modlitbách za papežovo brzké uzdravení.
Kardinál Parolin poté předal jihosúdánskému prezidentovi papežovo poselství, které vybízí ke smíření a míru v Jihosúdánské republice. Nejedná se o pouhé dvě myšlenky, ale o dva konkrétní cíle, kterých je třeba dosáhnout, zdůrazňuje František. Kardinál Parolin připustil, že za čtyři roky od setkání jihosúdánských politických lídrů s papežem Františkem ve Vatikánu došlo v tomto smyslu k vývoji. Potvrdil, že kroky nynější vlády uznal a ocenil i papež osobně, nicméně pak ve svém projevu poukázal především na to, co ještě zbývá udělat pro zajištění stability země. Platnost současné mírové dohody vyprší v únoru 2023 a většina jejích položek dosud nebyla naplněna. Kardinál Parolin proto vyjmenoval další kroky, které je třeba podniknout, a to také s ohledem na parlamentní volby v příštím roce. Jižní Súdán potřebuje podporu národní jednoty, stabilizaci země a ústavní reformu, ale také podporu hnutí za jednotu, které je nezbytné pro jeho rozvoj. Jihosúdánský prezident kardinálu Parolinovi řekl: „Od té doby, co jsme se vrátili z Říma, jsme již nebojovali. Nikomu nedovolíme, aby rozpoutal novou válku“. Slíbil poté, že udělá vše pro to, aby zabránil porušování zákonů a chránil lidi. „Vše by se mělo dít s Boží pomocí“, odpověděl mu Parolin.
Politické síly ve službách pokroku
V průběhu diskuse, v níž vystoupili také dva ministři, byly zmíněny výzvy, kterým Jižní Súdán čelí jak na domácí, tak na mezinárodní úrovni. Nezapomnělo se ani na přípravu nadcházejících voleb. „Opravdu důležitým krokem je upevnění míru a smíření“, zdůraznil kardinál Parolin a doporučil, aby se „všechny politické síly daly do služeb pokroku a rozvoje země“.
Setkání s Riekem Macharem
Po setkání se Salvou Kiirem následovala schůzka s prvním viceprezidentem Riekem Macharem, která také trvala téměř třicet minut. Machar rovněž připomněl setkání s papežem Františkem v roce 2019 ve Vatikánu a dodal, že papežův příjezd do Jižního Súdánu dodá nový impuls různým probíhajícím procesům. Doplnil, že se tak dělo již v měsících před papežovou cestou: „Připravovali jsme se na to, abychom ukázali konkrétní výsledky“, sdělil Machar, který doufá, že se proces naplňování mírové dohody podaří nastartovat ještě před vypršením její lhůty. V této souvislosti také vyjádřil naději, že Jižní Súdán nebude postrádat pomoc Svatého stolce.