Kardinál Pietro Parolin sloužil v neděli Božího milosrdenství mši svatou na podporu papeže Františka a připomněl, že milosrdenství je zlatou nití, která spojuje naše životy navzájem i s Kristem.
Bohoslužba se konala druhý den Novemdiales – devíti dnů smutku za zesnulého papeže, který zemřel na Velikonoční pondělí a byl v sobotu pohřben. Kardinál vyzval věřící, aby hledali pokoj ve světě i ve svých srdcích skrze Kristovo nekonečné milosrdenství.
Ve své homilii se kardinál inspiroval evangeliem dne, které líčí strach a smutek apoštolů ukrývajících se po Ježíšově smrti v horní místnosti. Tento obraz podle něj vystihuje i současný stav církve.
„Zármutek nad odchodem papeže, smutek a zmatek, které cítíme, prožíváme podobně jako apoštolové truchlící nad smrtí svého Pána,“ řekl kardinál Parolin.
Kristus však vstupuje do této temnoty, aby se zjevil ve slávě vzkříšení a osvítil naše srdce. „Papež František tuto radost evangelia od počátku svého pontifikátu kladl do středu svého učení,“ připomněl.
Na mši se sešlo mnoho mladých lidí v rámci Jubilea teenagerů. Kardinál Parolin je vyzval, aby i uprostřed bolesti přijímali velikonoční radost a neztráceli odvahu žít.
Zdůraznil, že papež František často připomínal nekonečné Boží milosrdenství, které působí v našich životech, aby nás pozvedlo a obnovilo.
„Naše náklonnost k papeži nesmí zůstat jen momentální emocí,“ uvedl. „Musíme přijmout jeho odkaz, otevřít se Božímu milosrdenství a být milosrdní také k sobě navzájem.“
Milosrdenství nás podle kardinála Parolina vrací k jádru naší víry a pomáhá nám vidět svůj vztah k Bohu i identitu církve podle Božích měřítek.
„Evangelium nám připomíná, že jsme milováni Bohem bez ohledu na naše zásluhy. Že po pádech můžeme vždy znovu povstat, protože máme někoho, kdo nás bezpodmínečně miluje a odpouští nám,“ řekl.
Kardinál připomněl, že pouze milosrdenství dokáže uzdravit svět a překonat nenávist a násilí. „Zmrtvýchvstalý Kristus vede svou církev, aby byla nástrojem milosrdenství pro lidstvo,“ řekl a dodal: „Papež František byl zářivým svědkem církve, která se s něhou sklání ke zraněným a léčí balzámem milosrdenství.“
Zesnulý papež věřil, že skutečný mír je možný pouze skrze vzájemné uznání a odpuštění.
Kardinál Parolin poděkoval zaměstnancům Římské kurie a Městského státu Vatikán za jejich neúnavnou službu.
„Svěřujeme se blahoslavené Panně Marii, které byl papež František tak oddán, že si přál být pohřben v bazilice Panny Marie Větší,“ uzavřel kardinál. „Kéž nás ochraňuje, bdí nad církví a podporuje cestu lidstva k míru a bratrství.“
Zdroj: Vatican News, anglická sekce