Státní sekretář Svatého stolce, kardinál Pietro Parolin, je jakožto vyslanec papeže Františka ve dnech 19.–24. července na návštěvě Ukrajiny. V neděli 21. července předsedal závěrečné mši svaté při pouti katolíků latinského obřadu na mariánském poutním místě v Berdyčově. Ukrajinský lid ujistil o blízkosti Svatého otce a povzbudil ho, aby „neztráceli víru, i když se zdá, že zlo má navrch“.
Kardinál Pietro Parolin, státní sekretář Svatého stolce, zopakoval výzvu papeže Františka k ukrajinskému lidu, když slavil mši svatou ve svatyni Panny Marie Karmelské v ukrajinském Berdyčově. Toto poutní místo je jedním z duchovních center ukrajinské katolické církve, kde byl vatikánský státní sekretář, jako papežský legát, vřele přijat místními věřícími. V modlitbě na přímluvu Matky Boží věřící vyjádřili hlubokou naději na dlouho očekávaný dar míru pro národ, který trpí válkou téměř dva a půl roku. Kardinál Parolin zopakoval, že pro Boha není nic nemožné, a ujistil přítomné, že papež je jim nablízku, sdílí s nimi jejich bolest a nabízí Ukrajincům "svou otcovskou náruč".
V homilii, kterou v ukrajinštině přečetl pomocný biskup Edward Kawa, kardinál Parolin připomněl první zázrak, který se v Berdyčově stal v roce 1627. Tenkrát byl guvernér kyjevských a žitomirských zemí, Janusz Tyszkiewicz, uvězněn při bitvě proti Tatarům a slíbil, že pokud se dostane na svobodu, vykoná dobrý skutek ke cti Boha a Panny Marie. Ve spánku se mu pak zjevili neznámí mniši, kteří se modlili k Bohu a Panně Marii za jeho propuštění. Jakmile byl osvobozen, rozhodl se, že nechá v Berdyčově postavit klášter pro řeholníky, které viděl ve svých snech a které o tři roky později poznal u karmelitánů v Lublinu.
Kostel byl vysvěcený v roce 1642. Na hlavní oltář byla umístěna ikona Panny Marie Sněžné, kopie obrazu, který se dochoval v bazilice Panny Marie Větší v Římě, známá jako Salus Populi Romani. Reprodukci daroval sám Tyszkiewicz, který ji předtím uchovával u své rodiny, a v roce 1647 ji tehdejší kyjevský biskup prohlásil za zázračnou, neboť se před ní pomodlil a uzdravil se.
Kardinál Parolin vybídl ukrajinskou církev k "prorockému postoji a k neustálé modlitbě, aby Bůh obrátil srdce těch, kteří sešli z jeho cest a stali se otroky vlastní pýchy, rozsévají násilí a smrt a pošlapávají důstojnost Božích dětí v druhých“. Naléhal, abychom se modlili k Pánu, aby se srdce z kamene zase stala srdci z masa.
„Nikdy neztrácejte důvěru a naději v Boha, zvláště dnes, kdy se zdá, že zlo má navrch, kdy hrůzy války, bolest mnoha obětí a rozsáhlá devastace podkopávají víru v Boží dobrotu, kdy nám ochabují ruce a už nemáme sílu ani na modlitbu,“ zdůraznil ve své homilii kardinál Parolin. Vybídl k pohledu na ukřižovaného Krista, na onen Velký pátek, kdy se zdálo, že hřích zvítězil. A právě tehdy vypukl zářivý úsvit Velikonoc. Smrt nebude mít poslední slovo, zdůraznil kardinál, přestože je občas těžké dohlédnout až k horizontu vzkříšení.
Poslední část kardinálovy homilie byla zaměřena na Pannu Marii, Matku Boží, která stojí po našem boku i s našimi osobními kříži a „něžně nás doprovází“ vstříc vzkříšení. Při rozjímání nad ikonou Matky Boží z Berdyčova, zobrazenou jako Odighítria neboli „ta, která vede“, vidíme, že je symbolem něhy a lásky. „Je zvěstovatelkou úsvitu“, Ježíše, který je Světlem, poznamenal kardinál Parolin, a je útěchou ve smutku, připravená nabídnout bezpečné útočiště.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce