Vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin prohlásil, že Evropa musí „znovuobjevit sama sebe“, aby mohla čelit „velkým výzvám“ v oblasti kultury, obchodu a migrace. Toto „varování sv. Jana Pavla II.“, které převzal i papež František: „Evropo, objev znovu sama sebe, buď sama sebou“, vatikánský představitel připomněl v rozhovoru pro deník Eco di Bergamo, zveřejněném 15. února.
Kardinál zdůraznil, že kontinent trpí „krizí idejí“, která mu brání čelit budoucnosti: „Evropa má v současné době dobré 'protilátky', aby odolala krizím a výzvám. Nejzávažnějším problémem je však nedostatek idejí pro budoucnost, které by Evropě umožnily rozhodně reagovat na mezinárodní konkurenty,“ řekl.
Kardinál Parolin poukázal na to, že tato slabost je způsobena vztahem Evropy k vlastní historii, který je výsledkem „hlubokého a zčásti oprávněného strachu z vlastní minulosti“. Zdůraznil však, že vedle temných epizod její historie „existuje i mnoho světlých okamžiků“. V této souvislosti poukázal na debaty o evropské ústavě, v nichž se vyhýbalo výslovnému odkazu na židovsko-křesťanské kořeny kontinentu a prosazovalo se obecné zmínění jeho „kulturního, humanistického a náboženského dědictví“.
Podle kardinála právě toto oslabilo evropskou identitu: „Namísto budování Evropy na jejích hlubokých základech a kořenech byla dána přednost měnícímu se hodnotovému konsensu. Budoucnost však lze budovat pouze na základě minulosti,“ zdůraznil.
Ačkoli Parolin uvedl, že existují důvody k obavám, zejména tváří v tvář „praktickému ateismu, populismu a náboženské negramotnosti“, pochválil jiné „povzbudivé jevy“, jako je nárůst žádostí o křest ze strany mladých Francouzů.
Pokud jde o válku na Ukrajině, od níž 24. února uplynou tři roky, Parolin konstatoval, že „řešení by se nikdy neměla hledat jednostranným vnucováním“, protože by to znamenalo „pošlapání práv celých národů“, a tudíž by „nikdy nebylo dosaženo spravedlivého a trvalého míru“.
Zdroj: Aciprensa, redakčně upraveno