Vatikánský státní sekretář ve svém projevu ke světovým lídrům, kteří se sešli na konferenci o míru na Ukrajině, zopakoval poselství papeže Františka, že jediným prostředkem k dosažení skutečného, stabilního a spravedlivého míru, je dialog mezi všemi zúčastněnými stranami.
Ve svém projevu během závěrečného plenárního zasedání Konference pro mír na Ukrajině, která se konala 15.–16. června ve Švýcarsku, vatikánský státní sekretář Pietro Parolin potvrdil závazek Svatého stolce udržovat pravidelnou komunikaci s ukrajinskými a ruskými orgány a pomáhat při případných zprostředkovatelských iniciativách.
Členové delegace Svatého stolce – kardinál Parolin, arcibiskup Martin Krebs, apoštolský nuncius ve Švýcarsku, a arcibiskup Paul Butnaru, úředník sekce pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi Státního sekretariátu – přijali pozvání prezidenta Švýcarské konfederace a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby se summitu zúčastnili jako pozorovatelé. Svatý stolec dosvědčil, že bude jakýmkoli způsobem napomáhat diplomacii a humanitárnímu úsilí, v souladu se svým statutem pozorovatele však nepodepsal závěrečné komuniké summitu. Platí tak základní zásada diplomacie Svatého stolce o respektování suverenity každé země a celistvosti jejího území."
Svatý stolec je velmi znepokojen tragickými humanitárními důsledky války a je především odhodlán usnadnit repatriaci dětí a podpořit propuštění zajatců, zejména těžce zraněných vojáků a civilistů. Kardinál proto vyzval k posílení všech dostupných kanálů, které by tento proces mohly usnadnit. Svatý stolec se jako pozorovatel podílí na práci Mezinárodní koalice pro repatriaci ukrajinských dětí z Ruska a udržuje přímé kontakty s ukrajinskými i ruskými úřady.
Kardinál Parolin se ve svém projevu zaměřil také na civilní a vojenské vězně a vyjádřil obavy nad pravidelnými zprávami o nedodržování Ženevských úmluv, zejména o čtvrté úmluvě, která se týká ochrany civilních osob během války. Také mluvil o obtížích vytvořit spolu s Mezinárodním výborem Červeného kříže smíšenou lékařskou komisi, která by mohla posoudit situaci válečných zajatců, kteří potřebují naléhavou lékařskou péči.
Na závěr kardinál znovu ujistil o závazku Svatého stolce udržovat pravidelnou komunikaci s ukrajinskými a ruskými orgány a nadále pomáhat při realizaci případných zprostředkovatelských iniciativ. Zároveň vybídl členy mezinárodního společenství, aby se zaměřili na způsoby, jak poskytnout pomoc, ať už humanitární nebo politické povahy. "Jménem papeže Františka," uzavřel kardinál Parolin svůj projev, "bych rád potvrdil jeho osobní blízkost sužovanému ukrajinskému lidu a jeho neochvějnou oddanost míru."
Zdroj: Vatican News, anglická sekce