Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Kardinál Ouellet: sympozium o kněžství přinese reflexi o celibátu, ženách a laicích

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Rozhovory, svědectví a komentáře,Videa a podcasty
Datum publikace9. 2. 2022, 13.49
TiskTisk

Kardinál Ouellet přibližuje cíle, myšlenky a novinky sympozia o kněžství, které na dny 17.-19. února uspořádala Kongregace pro biskupy, jejímž je prefektem. Hlavním cílem je přehodnotit vztah mezi svátostným a všeobecným kněžstvím.

Základním účelem je „reagovat širším a hlubším způsobem na aktuální problémy“ kněžského života. Proto se na sympoziu nazvaném „Za fundamentální teologii kněžství“ sejde více než 500 účastníků. Na konferenci, která se bude konat v aule Pavla VI. od 17. do 19. února, se bude diskutovat o všech aspektech souvisejících s touto problematikou, počínaje kořeny kněžské služby a učením koncilu až po analýzu jejích deformací, jakými jsou zneužívání a uplatňování moci, a složité otázky, kupř. v poslení době opět hojně debatovaný celibát.

Kardinál Marc Ouellet, prefekt Kongregace pro biskupy, což je úřad pořádající toto sympozium spolu s Centrem pro výzkum a antropologii povolání, představil vatikánským sdělovacím prostředkům cíle, myšlenky a novinky iniciativy, kterou zahájí papež František.

Vaše Eminence, proč je třeba pořádat sympozium na téma kněžství?

Již několik let, vzpomeňme na synodu o Amazonii nebo na různé národní synody, se vrací tato otázka a zejména otázka celibátu. Ve Vědeckém organizačním výboru sympozia jsme považovali za nutné prohloubit téma všeobecného kněžství všech pokřtěných. V katolické kultuře, když mluvíme o kněžství, máme na mysli vysvěcené služebníky, zatímco koncil znovu nastolil rovnováhu mezi všeobecným kněžstvím pokřtěných a služebným kněžstvím. To se však zatím nepodařilo vnést do pastorační praxe a povědomí o poslání církve, které se týká i všech pokřtěných. Hlavní snahou tohoto setkání proto bude prohloubit toto spojení, aby bylo možné lépe přemýšlet o společenství různých povolání v církvi, ale také o jejich komplementaritě.

Kdo se zúčastní jednotlivých zasedání?

Zatím se nám přihlásilo asi 500 biskupů, kněží, laiků a řeholníků. Účast je velmi pestrá a především otevřená všem.

Mezi tématy uvedenými v programu vyniká celibát. Při loňské prezentaci ve vatikánském tiskovém středisku jste vy osobně i další řečníci dali jasně najevo, že se nebude jednat o sympozium o celibátu, ale že se budou zkoumat „nové cesty“. Jakým způsobem a z jakých hledisek bude tato otázka pojednána?

Rozměr celibátu bude předmětem konkrétních studií různých autorů. Nemohu předvídat, co bude řečeno, ale mohu říci, že toto téma bude určitě řešeno, a to nejen jako reakce na současné výzvy. Máme před sebou řadu otázek: vzpomeňme na problém zneužívání, kdy je celibát zpochybňován. V jistém smyslu je třeba odpověď nebo vysvětlení, ale to by byla studie nad rámec tohoto sympozia. Již jsem při jiných příležitostech uvedl, že prohloubení příčin aféry zneužívání, které je velmi hanebné pro církev, bude vyžadovat teologickou a historickou studii, která dosud nebyla provedena. Studie, které dosud uskutečnily různé země, například Německo, Francie a Austrálie, se pohybují spíše na sociologické a kulturní úrovni, ale teologického aspektu se hlouběji nedotýkají. Něco takového nicméně přesahuje cíl nadcházejícího sympozia, které chce spíše přehodnotit společenství mezi povoláními a také trochu povzbudit nadšení pro víru a poslání církve.

Úloha žen vzhledem k projednávanému tématu i vzhledem k přítomnosti mezi řečníky: jaký prostor dostanou během třídenního sympozia?

Několik žen promluví na téma ženy a kněžství. Zejména se bude konat panelová diskuse tří odbornic, které zaujmou stanovisko k této problematice.

Bude se sympozium nějakým způsobem vztahovat k synodální cestě, kterou inicioval papež?

Rozhodně. Výzkum probíhá právě v kontextu naslouchání Božímu lidu pro synodální církev. V církvi trvá dlouhou dobu, než se koncilové směrnice  skutečně těší misijní důvěře sdílené všemi věřícími. Ještě je před námi dlouhá cesta, aby pokřtění pochopili, že jejich křest není jen cestovním pasem do nebe, ale také odpovědností za to, aby zbytku lidstva sdělili poklad, který nosí ve svých srdcích skrze víru v Krista.

(jag)

Focusy

Synoda 2021–2024 Pastorace Osobnosti

Mohlo by vás zajímat

image:Image O pravé mariánské úctě
O pravé mariánské úctě Sv. Ludvík Maria Grignion
Cena: 233 Kč
image:Image Křest - pramen nového života (brožurka)
Křest - pramen nového života (brožurka)
Cena: 49 Kč
image:Image Co s penězi
Co s penězi Dan Drápal
Cena: 50 Kč
image:Image Boží kniha od Pastoral Brothers
Boží kniha od Pastoral Brothers Jakub Malý Helebrant, Karel Müller
Cena: 359 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou