John Herny Newman je ideálním světcem pro čas synody. Nebál se těžkých témat, a zároveň věděl, že je třeba o nich uvažovat ve světle církevního učení. V den liturgické památky velkého anglického konvertity na to upozorňuje Jack Valero, který byl tiskovým mluvčím jak při jeho blahořečení, tak při kanonizaci.
‘Během přípravy kanonizace mě zaujalo, že Newman oslovil všechny katolíky,' vzpomíná anglický publicista v rozhovoru pro španělský portál Omnes. Některé z nich Newman přitahoval, protože se nebál žádného tématu. Jiní si ho cenili, protože se jím vždy zabýval způsobem, který byl plně v souladu s církevní naukou. "Zdá se mi, že je velmi vhodným světcem pro synodální shromáždění, jednak proto, že se nebojí zabývat jakoukoli otázkou, která se objeví, a jednak proto, že je vždy zkoumá ve světle církevního učení. V době rostoucí polarizace je to světec pro všechny," dodává Valero.
Ve vzpomínkách na beatifikaci a kanonizaci anglického kardinála poukazuje na to, jak jej vnímali papežové, kteří tyto události vedli. Benedikt XVI. komentoval jeden z Newmanových nejznámějších textů, v němž říká, že každý člověk byl Bohem stvořen pro konkrétní a jedinečný úkol. "Mám poslání," napsal Newman, "jsem článkem řetězu, poutem jednoty mezi lidmi". Papež František zase citoval text, v němž Newman vysvětluje, že křesťan v sobě má hluboký, tichý, skrytý pokoj, který svět nevidí. V obou případech papežové zdůraznili vliv, který může mít každý křesťan na své okolí svým každodenním životem, právě tak, jak to dělal Newman.
Valero připomíná, že Newman za svou konverzi ke katolicismu zaplatil velmi vysokou cenu. Opustilo ho mnoho anglikánských přátel i někteří příbuzní. Své rozhodnutí musel mnohokrát obhajovat, zejména poté, co I. vatikánský koncil vyhlásil dogma o papežské neomylnosti. V té době Newman vypracoval učení o svědomí, které se později stalo základem učení katolického katechismu na toto téma. Newman vysvětloval, že katolíci nenásledují papeže slepě, ale řídí se svým svědomím, které je hlasem Božím v každém člověku. Newmanova koncepce se stala pro mnoho lidí záchytným bodem. Mimo jiné se na něj odvolávali členové protinacistického hnutí Bílá růže v Německu.