Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Kardinál Maradiaga: "Praedicate evangelium" pro církev, která odvážně kráčí vpřed

Autor: Alina Tufani Diaz Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí,O knihách
Datum publikace7. 5. 2022, 10.29
TiskTisk

V prezentaci knihy-rozhovoru o Praedicate Evangelium se koordinátor Rady kardinálů ohlíží za devíti lety procesu, který začal v konkláve, jež zvolilo Františka, a stále pokračuje. Reforma kurie se nese především v novém duchu, i když v různých kruzích nechybí silné hlasy.

image:Image 12/source/orig/11252_8030_0_844.jpeg

"Reforma není pouze samotná apoštolská konstituce, která je jen její součástí. Ve skutečnosti začala, když papež řekl, že chce žít v domě sv. Marty" Touto větou chtěl kardinál Óscar Rodríguez Maradiaga, koordinátor Rady kardinálů, naznačit dobu, která uplynula od chvíle, kdy papež František začal koncipovat novou podobu kurie, onoho "nového ducha", který nelze vnímat jako "prostou byrokracii", ale jako povolání ke službě.

Praedicate Evangelium. Nová kurie pro novou dobu je název knihy, která vychází z rozhovoru s kardinálem Rodríguezem Maradiagou, arcibiskupem z Tegucigalpy, který vedl klaretánský kněz a novinář Fernando Prado Ayuso, ředitel nakladatelství Publicaciones Claretianas. Kniha-rozhovor, která byla 5. května odpoledne představena v římské Sala San Pio X, nabízí zjednodušený klíč k četbě apoštolské konstituce, který přesahuje její právní obsah a přibližuje cestu, která vedla k textu, jenž byl "po milimetrech" schválen papežem Františkem a promulgován 19. března, v den výročí začátku jeho pontifikátu.

“Past” na čtenáře

"Když nějakou knihu vydá církev, často zůstane bez povšimnutí, nikdo ji nečte ani se jí hlouběji nezabývá", poukázal honduraský kardinál na jednu z motivací, které vedly ke vzniku knihy. "Past, která má lidem pomoci přečíst si a poznat apoštolskou konstituci," říká Rodríguez Maradiaga.

Poté, co kardinál Rodríguez upřesnil, že se nejedná o reformu církve, ale kurie, a že již začala v různých oblastech, jako je začlenění laiků do vedení dikasterií nebo "velmi důležité" transformace v ekonomické a finanční oblasti, potvrdil, že "tento nový duch", který je s reformou žádoucí, je již obsažen v samotném názvu konstituce.

"Církev existuje proto, aby evangelizovala, odtud název Praedicate Evangelium, protože hlásání již implikuje základní rozměr církve, který je misionářský, a proto nás papež vyzývá k 'církvi, která vychází', která není církví uzavřenou do sebe nebo lízající si rány. Ne. Jsme v misijní církvi, která odvážně kráčí vpřed", zdůraznil kardinál.

Kard. Rodríguez Maradiaga: Bude růst vědomí, že kurie je služba, kde je místo pro každého podle charismatu, které přijal..

"Vyslechli jsme všechny a všechno."

Během prezentace byly mimo jiné představeny významné změny, jako například vznik Dikasteria pro evangelizaci, které spojuje dosavadní Kongregaci pro evangelizaci národů a Papežskou radu pro novou evangelizaci. Kardinál Rodríguez Maradiaga však zdůraznil, že nic nebylo jen tak vymyšleno ani odstraněno: "Přijali jsme tradici jako poklad, ale nezůstali jsme nehybní, nýbrž jsme ji obohatili a přizpůsobili době, a proto nás nezastavil žádný odpor nebo opozice."

"Bylo to dlouhé období naslouchání, protože to, co dosud považuji za nejhlubší aspekt reformy, je synodalita, což není módní slovo, ale vzájemné naslouchání, při němž mají slovo všichni, a především laici, kteří tvoří většinu členů církve. Při přípravě nové konstituce jsme naslouchali všem a všemu, slyšeli jsme nesouhlasné a protichůdné hlasy, ale takový je život církve. A synodální proces, kterým prochází univerzální církev, je novou cestou reformy," vysvětluje kardinál.

Nepřítomnost Rady kardinálů a emeritního papeže

Na otázku ohledně nepřítomnosti Rady kardinálů v Praedicate Evangelium Rodríguez Maradiaga zopakoval, že není součástí kurie právě proto, aby plnila funkci nabízet papeži "určité interpretace nebo perspektivy, které nepřichází zevnitř kurie". Upřesnil však, že její zachování bude záviset na každém papeži, "protože se nelze pokoušet vytvářet struktury, které by papeže mohly uvěznit".

Pokud jde o neexistenci normy nebo statutu, který by definoval osobu emeritního papeže, kardinál nevyloučil možnost tuto situaci upravit nebo uzákonit, protože se jedná o něco, co nemá precedens. Ačkoli to nebylo předmětem této reformy, řekl, že "v budoucnu se tím určitě bude zabývat".  Na druhou stranu stále probíhá reforma Kodexu kanonického práva, která "je zásadní, protože po desetiletí byly změny zaváděny pouze prostřednictvím různých "motus propio".

O předsudcích, pomluvách, odporu a nepoddajnosti

V návaznosti na slova papeže Františka v jeho předmluvě o potřebě církve, která musí přizpůsobit "lidské struktury" měnící se době, ale zároveň být zakotvena v tradici, kardinál Rodríguez Maradiaga v rozhovoru pro Vatican News potvrdil, že existují lidé, kteří vidí podstatu či tradici církve ohroženou.

"Je známo, že v různých oblastech se objevují silné hlasy. Řekl bych, že ti, kteří mají takový přístup, to dělají proto, že nevědí, co se dělá. Někdy vycházejí ze skandálních titulků v médiích, z domněnek nebo pomluv, které kolují (...) Obecně jde o předsudky a mylné představy.”

Vzhledem k tomu, že 5. června vstoupí konsituce v platnost, musí změny přijmout sama kurie. Bude spíše klást odpor, nebo spíše ne?

Dojde k odporu. To je normální, protože takoví jsme my lidé. Musíme vědět, že proti všemu byl odpor. Například Druhý vatikánský koncil, od jehož konání uplynulo již 60 let, stále naráží na odpor. Nemělo by nás to tedy znepokojovat, protože Duch Svatý stále působí, není na dovolené ani na věčné siestě.

Při vzniku Dikasteria pro evangelizaci a jeho umístění na první místo je zarážející, kdo stojí v jeho čele. Proč by měl Petrův nástupce, který je již nyní vůdcem a hlavou celé všeobecné církve, převzít tuto prefekturu, tedy být papežem a prefektem?

Je prvním evangelizátorem, a proto je logické, že by měl být v dikasteriu, které je první a které je hybnou silou všech ostatních. Jak nám papež řekl, je to církev, která nejde ani pozadu, ani dopředu, ani uprostřed, jde podle potřeby a logicky je v nové konstituci prvním evangelizátorem.

Je potvrzeno působení laiků ve vedoucích církevních pozicích. Jak se s touto přítomností laiků změní tradiční vnímání kurie, jak zvenčí, tak i zevnitř?

Bude růst vědomí, že být členem kurie je služba a že každý má v ní své místo podle charismatu, které obdržel. Pokud se tedy jedná o schopného člověka, který má všechny dispozice ke službě a potřebnou přípravu, ať už je to laik, kněz, biskup nebo kardinál, bude tam. Takže se vše postupně bezpochyby změní.

Kard. Rodríguez Maradiaga při podpisu prezentované publikace

(upravil pb)

Focusy

Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Proč pořád jen já?
Proč pořád jen já? Anselm Grün, Hsin-Ju Wu
Cena: 313 Kč
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
Cena: 24 Kč
image:Image Mše svatá
Mše svatá Jean-Marie Lustiger
Cena: 89 Kč
image:Image Být živí v Bohu
Být živí v Bohu Timothy Radcliffe
Cena: 337 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou