Kardinál Kurt Koch, prefekt Dikasteria pro podporu jednoty křesťanů, obdržel 8. ledna 2025 čestný doktorát Univerzity Karlovy za přínos pro teologii. Ocenění obdržel ve Velké aule Karolina za účasti rektorky prof. Mileny Králíčkové a dalších osobností akademického a církevního života na návrh katolické, evangelické a husitské teologické fakulty.
Tento významný den začal kardinál Kurt Koch setkáním s českými a moravskými biskupy v Arcibiskupském paláci, kde vedl diskusi na téma „Biskup a jednota křesťanů. Ekumenické vademecum“.
Ve 14 hodin započal slavnostní ceremoniál ve Velké aule Karolina, kde byl kardinálu Kochovi udělen titul doctor honoris causa. Přítomné přivítal děkan Katolické teologické fakulty UK, P. Jaroslav Brož, který pronesl zdůvodnění návrhu na udělení čestné vědecké hodnosti, poté následovala přednáška kardinála Kurta Kocha v angličtině na téma „O smyslu a poslání křesťanské teologie“, v níž kardinál vyzdvihl význam Univerzity Karlovy jako mostu mezi Východem a Západem a uvedl, že pro něj velkou ctí být oceněn institucí, jejíž tradice sahá až k papeži Klementu VI. v roce 1347.
Zdůraznil, že teologie má být vědou o Bohu a zároveň spojnicí mezi vírou a rozumem. „Teologie má odpovědnost nejen za chápání Boha, ale i za vztah k celému lidskému bytí a jeho smyslu, čímž přispívá k dialogu s ostatními vědami a k posilování univerzálního humanismu.“ Upozornil na potřebu teologického dialogu v sekularizované společnosti, kde lidé často „žijí, jako by Bůh neexistoval“. Podtrhl nutnost obhajoby náboženské transcendence, která jediná může nabídnout smysluplné odpovědi na hluboké otázky lidského bytí: „Lidské srdce zůstává neklidné, dokud nespočine v Bohu.“
Zvláštní význam byl během ceremoniálu kladen na ekumenický dialog. Kardinál Koch zdůraznil, že teologie je povolána k překonávání rozdílů mezi církvemi a k budování jednoty: „Naší první ekumenickou službou musí být společné svědectví o přítomnosti živého Boha.“ Citoval také slova papeže Benedikta XVI. o nutnosti dialogu mezi věřícími a agnostiky: „Oba se navzájem potřebují – víra má hledat hlubší poznání, stejně jako agnostik nesmí přestat pátrat po pravdě.“
Závěrem svého projevu poděkoval kardinál Koch za čestný titul a vyjádřil přesvědčení, že teologie zůstává klíčovou součástí akademického života, která přispívá nejen k rozvoji vědy, ale také ke kultivaci lidského ducha. Celý projev kardinála Kocha je k dispozici v příloze.
Kardinál Kurt Koch (*1950) je švýcarský římskokatolický kněz, prefekt Dikasteria pro podporu jednoty křesťanů a bývalý biskup bazilejský. Vystudoval teologii na Ludwig-Maxmiliánově univerzitě v Mnichově a na univerzitě v Lucernu. V roce 1982 obdržel kněžské svěcení a začal působit ve farnosti v Bernu. V roce 1986 se stal docentem dogmatiky a morální teologie na katechetickém institutu v Lucernu. Od roku 1989 působil jako profesor na ekumenickém institutu Lucernské univerzity. V roce 1995 byl zvolen basilejskou dómskou kapitulou za basilejského biskupa a 6. ledna 1996 přijal biskupské svěcení z rukou papeže Jana Pavla II. V letech 2007 až 2009 byl předsedou Švýcarské biskupské konference.
S platností od 1. července 2010 jej papež Benedikt XVI. jmenoval prezidentem Papežské rady pro jednotu křesťanů (dnešní Dikasterium pro podporu jednoty křesťanů) a udělil mu hodnost titulárního arcibiskupa. Kardinálem byl ustanoven na konzistoři 20. listopadu 2010, od roku 2010 je kardinál Koch také členem Dikasteria pro nauku víry, od roku 2011 je členem Dikasteria pro blahořečení a svatořečení.