Předseda Papežské rady pro podporu jednoty křesťanů kardinál Kurt Koch vystoupil na mezinárodním sympoziu o kněžství, které probíhá ve Vatikánu, a vyzdvihl především kroky na ekumenické cestě: „S pravoslavnými nás rozděluje jen velmi málo bodů. S protestantskými církvemi se musíme zamyslet nad tím, jak uvažovat o vztahu mezi církví, eucharistií a službami.“
Ekumenické otazníky nad otázkou kněžství se odehrávají na několika frontách, které jsou dnes nesmírně důležité. Kardinál Kurt Koch, předseda Papežské rady pro podporu jednoty křesťanů, dnes dopoledne vystoupil na mezinárodním sympoziu nazvaném Za fundamentální teologii kněžství, které proběhlo v aule Pavla VI. ve Vatikánu, a zdůraznil, že je třeba rozlišovat mezi různými dialogy, aby bylo možné pokračovat ve společné reflexi identity a budoucnosti kněžství.
"Dialog s pravoslavnými," vysvětlil kardinál, "přinesl mnoho společných bodů, zejména pokud jde o svěcení a také o vztah mezi křestním a služebným kněžstvím. Zatímco dialog s protestantskými církvemi poukázal na skutečnost, že je stále třeba diskutovat o zasvěcené službě, která je v srdci církve, a o svěcení či ordinaci k těmto službám." V podstatě ještě musíme "uvažovat o tom, jak vnímáme vztah mezi církví, eucharistií a službami. To jsou velké výzvy dneška," zdůraznil kardinál Koch.
Prefekt Papežské rady pro podporu jednoty křesťanů na téma dialogu s pravoslavným světem připomněl, že "jeden z největších rozdílů s katolickou církví se týká papežství. Pro pravoslavné je římský biskup biskupem na základě svátosti, ale na základě jurisdikce je o něco víc: pro pravoslaví je vztah mezi jurisdikcí a svátostí velmi důležitý. Musíme se nad těmito otázkami zamyslet."
Kardinál Koch zdůraznil, že je důležité diskutovat o otázce primátu: "Neexistuje synodalita bez primátu a neexistuje primát bez synodality," řekl a dodal, že "již byl vypracován dokument o vztahu mezi synodalitou a primátem v prvním tisíciletí a v současné době analyzujeme druhé tisíciletí, abychom znovu nalezli jednotu mezi Západem a Východem".
Dalším podstatným bodem je dnes diskuse o křestním kněžství. "Všeobecné kněžství je účastí všech pokřtěných na kněžství Ježíše Krista. A spojení mezi křestním a služebným kněžstvím je velmi důležité pro pochopení toho, že vysvěcená služba není něco, co přichází zvenčí, ale je ve službě církve, aby všichni pokřtění mohli žít své společné kněžství".