Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Kardinál Koch: Papež nechává v dialogu o ukrajinské krizi „všechny dveře otevřené“

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Rozhovory, svědectví a komentáře
Datum publikace9. 5. 2022, 12.19
TiskTisk

Klíč k míru na Ukrajině leží v Moskvě. Proto papež František nechává v dialogu „všechny dveře otevřené“: Řekl to švýcarský kardinál Kurt Koch v rozhovoru s našimi kolegy ze švýcarské agentury kath.ch s odkazem na vatikánskou diplomacii. Řekl, že je šokován tím, že patriarcha Cyril dává válce náboženskou legitimitu.

image:Image 12/source/orig/11298_8064_0_844.jpeg

Otázky kardinálu Kochovi za švýcarskou agenturu kath.ch pokládal Raphael Rauch.

Svatý stolec a Švýcarsko prohlubují spolupráci. Jak vnímáte válku na Ukrajině ve své vlasti?

Kardinál Kurt Koch: Zažíváme novou situaci. Švýcarsko znovu diskutuje o otázce neutrality. Prezident Cassis vystoupil na mírové demonstraci v Bernu, ke které se připojil i prezident Zelenskyj. Předsedkyně Národní rady Kälinová odcestovala na Ukrajinu. Svou cestu zdůvodnila slovy: Musíme stát na straně mezinárodního práva. Spolkoví radní již v minulosti zdůraznili, že neutralita a solidarita patří k sobě. Myslím, že je to tak správně.

Má papež František pochopení pro Putina?

Papež František chce ukončit válku – také tím, že ponechává všechny dveře otevřené k dosažení tohoto cíle. Zavírání dveří před aktéry, kteří mají klíč k míru, nás k míru nepřiblíží. Ruský prezident navštívil papeže v Římě dvakrát. Ihned po začátku války se papež vydal na ruské velvyslanectví ve Vatikánu. To žádná jiná hlava státu nedělá. Obvykle se předvolávají velvyslanci. Papež dělá vše, co je v jeho silách, aby pracoval pro mír.

Byl jste přítomen videokonferenci, na které papež hovořil s moskevským patriarchou Kyrilem a metropolitou Hilarionem. Jak jste rozhovor prožívali?

Papež nechal nejdříve promluvit patriarchu. Podrobně vysvětlil svůj pohled na příčiny války. Papež na tento politický názor nereagoval, ale řekl jasně: Nejsme státní úředníci, jsme pastýři lidu – a společně musíme najít řešení pro mír.

Řekl jste Domradiu, že si nejste jistý, zda se tato zpráva skutečně dostala k patriarchovi.

Chtěl jsem říci, že do patriarchova srdce nevidím. Mohu jen sledovat, jak bude reagovat.

Jaké to je, účastnit se videokonference, která by mohla psát světové dějiny – ale vy o tom nemůžete druhého přesvědčit?

Válka na Ukrajině je strašná a, jak papež opakovaně zdůrazňuje, absurdní. A je pro mnoho lidí smrtící. Proto je třeba udělat vše pro ukončení této strašné a nesmyslné války. I když se v tomto úsilí musíme smířit s neúspěchy v diplomatických vztazích, musíme v něm pokračovat.

Jedním z vašich nejvýznamnějších setkání ve funkci kardinála bylo setkání Františka a Kyrila v Havaně a podpis Havanské deklarace. Měli bychom nyní toto setkání přehodnotit?

Setkání v Havaně nepočítám mezi své zásluhy. Bez iniciativy a vůle patriarchy Kyrilla by se toto setkání neuskutečnilo. Dnes mají vztahy zcela jiný charakter. Když je totiž taková strašná válka dokonce nábožensky legitimizována, musí takové jednání otřást každým ekumenickým srdcem. Jsem proto rád, že papež František zrušil setkání s patriarchou Cyrilem plánované na červen. Pravděpodobně by to bylo z velké části nesprávně pochopeno. Dialog však musí pokračovat.

Kdy se papež vydá do Moskvy na setkání s Putinem?

Papež zatím nedostal od ruského prezidenta odpověď na svou žádost.

Co říká metropolita Hilarion, zahraniční představitel moskevského patriarchátu?

Po schůzce na Zoomu jsem metropolitu informoval pouze o zrušení červnové schůzky. Žádná další jednání neproběhla.

V minulých dnech jste měli plenární zasedání vatikánské ekumenické rady. Jaký impuls si berete ze situace na Ukrajině?

Měli jsme dlouhé setkání s arcibiskupem Svjatoslavem Ševčukem, který nás podrobně informoval o situaci na Ukrajině. Toto hybridní setkání bylo velmi dojemné. Řekl nám také, že jeho jméno bylo na seznamu lidí, kteří měli být zabiti, uvedeno na začátku. Žije však ve velké naději. Řeckokatolickou církev na Ukrajině vnímám jako velmi věřící společenství, které čerpá naději z víry i v dramatických událostech.

Bývalý opat z Einsiedeln Martin Werlen veřejně pokládá otázku: Kdy pojedete do Kyjeva?

Pokud vím, neptal se, ale požádal papeže, aby mě také poslal do Kyjeva. Moje odpověď: Pokud bude můj příjezd na Ukrajinu žádoucí a papež bude souhlasit, do Kyjeva pojedu. O tom však musí rozhodnout papež, nikoli otec Werlen. Navíc nesdílím jeho názor, že by mi v Moskvě naslouchali, když tam nenaslouchají ani papeži.

(kath.ch - cs, přeložil: Petr Vacík)

Focusy

Papež František Osobnosti Válka na Ukrajině

Mohlo by vás zajímat

image:Image A kde byl Bůh, když židé umírali v Osvětimi?
A kde byl Bůh, když židé umírali v Osvětimi? Jan Jelínek
Cena: 311 Kč
image:Image Revolvit lapidem
Revolvit lapidem Karel Skalický
Cena: 296 Kč
image:Image Vzpomínky na papeže Pia X.
Vzpomínky na papeže Pia X. Rafael Merry del Val
Cena: 134 Kč
image:Image Rabanus Maurus – učitel Německa
Rabanus Maurus – učitel Německa Theodor Spengler
Cena: 117 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou