Popeleční středa letos není pouze ve znamení začátku postní doby. Na výzvu papeže Františka se celý svět spojí v modlitbě a půstu za mír na Ukrajině. K apelu se připojují také představitelé vatikánských úřadů pro ekumenismus a mezináboženský dialog.
„Ježíš náš naučil, že na ďábelskou nesmyslnost násilí je třeba odpovídat Božími zbraněmi, totiž modlitbou a půstem,” řekl papež František v závěru generální audience 23. února. K papežově výzvě se připojují také představitelé vatikánských úřadů, kteří mají ve svém referátu ekumenický a mezináboženský dialog. Veřejná modlitba je velkým apelem na svědomí těch, kdo mají moc, zdůrazňuje kardinál Kurt Koch, předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů:
„Pro nás katolíky je Popeleční středa vždycky dnem modlitby a postu. Tentokrát však papež vybízí také všechny křesťany z dalších církví, všechny lidi, aby se připojili k této modlitbě za mír. Je to velmi důležité, protože ve válce máme my lidé pocit bezmoci, ptáme se, co můžeme udělat?! V takové chvíli je velmi důležité důvěřovat Bohu, protože On chce pokoj a v žádném případě válku. A je tu ještě druhá věc: Když se modlíme veřejně, apelujeme na svědomí všech, kdo mají moc nad válkou a mírem. Je to výzva, aby očistili svá svědomí a nepomýšleli již na válku, ale na mír. Za třetí je modlitba za mír znamením solidarity se všemi, kdo trpí, kdo se ocitli v tragické situaci, kdo musejí opustit své rodiny, své domy. Modlitba je znamení, že nejsou sami, ale že jsou tu lidé, kteří jsou s nimi a modlí se za ně. A to je opravdu důležité.”
Říká kardinál Koch, který ve Vatikánu zodpovídá za ekumenické vztahy. Papež František se obrátil s prosbou o modlitbu a půst za Ukrajinu na všechny členy lidské rodiny - dodává kardinál Miguel Ángel Ayuso Guixot, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog. „Chtěl bych apelovat na představitele všech náboženství, aby se připojili k papeži Františkovi a celému lidskému společenství a přispěli svou modlitbou k zachování míru ve světě.”